Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 12 May 2018 15:02:20

Valentin
Membru nou
Înregistrat: 18 Feb 2018

Sistem Desktop nou

Mă gândesc serios să-mi cumpăr un sistem nou (DESKTOP). Ce îmi recomandaţi?

SISTEM DE-A GATA
=============
Găsesc peste tot, important e să ruleze deja un Linux. M-am păcălit odată cu sistem FREE-DOS care nu instala Linux de nicio culoare (cică din BIOS). Obligatoriu 8 Gb de Ram. AMD sau INTEL? Fac grafică, nu foarte pretenţioasă, nimic 3D, nu jocuri. Am auzit că ar fi şi capcane (componente care nu prea merg).

SISTEM DIN BUCĂŢI
=============
Să merg pe la centrele care asamblează din bucăţi? Stiţi vreunul serios prin Bucureşti?

DRIVERE
======
A mai mare dramă cu Linuxul sunt driverele pentru placa de reţea. Am deja două laptopuri pentru care nu se mai oferă drivere şi stau şi mă uit la ele. Ştiţi vreo marcă de placă de reţea care ţine drivere de ani de zile?

#2 12 May 2018 17:49:51

danjoe
Membru
Înregistrat: 03 Feb 2010

Re: Sistem Desktop nou

Cel mai bine este sa ti-l asamblezi singur.
In functie de ce vrei sa faci pe masina.
Pentru joace sunt placi dedicate pentru fiecare, din pacate.

#3 12 May 2018 19:50:12

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Re: Sistem Desktop nou

Sistemele de-a gata de pe la noi au de foarte multe ori componente invechite (procesoare de acum 4 generatii de exemplu), dar pretul nu a scazut.

Ti-as recomanda sa il faci pe bucati. Sunt magazine online care ofera si asamblare daca nu te pricepi (pc garage de exemplu - cea mai ieftina optiune e 100 de lei).

Legat de drivere, doar pentru wifi sa fi avut probleme si poate pentru placi video, in rest nu stiu sa fi disparut suportul peste noapte. Oricum, daca iti iei un sistem cu componente de generatie recenta, slabe sanse sa se intample asa ceva in curand.

Feed

Antet forum