Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 18 Jul 2018 14:02:15

dani50
Membru nou
Înregistrat: 18 Jul 2018

Server centos 7 probleme configurare

Buna ziua ,sper sa nu fi gresit locul de postare,sunt detinatorul unui forum de electronica si am hotarat intr-un final sa imi achizitionez tot ce imi este necesar pentru a-mi face serverul meu de stocare ,am foarte multa documentatie si platesc siteuri de host unde am avut doar probleme ,ba sau inchis hostul si am pierdut tot si multe altele nu mai zic ca sigur au fost si copiate.Am hotarat sa imi fac serverul ,am o statie i5 gen 3 4gb ram si 2 hdd 1b am luat un domeniu ro ,am instalat centos 9 am obtinut dns dinamic de la rds cu nume de domeniu pentru a nu fi probleme cand se schimba ip=uil.Am un amic programator care imi face coduri js necesare forumului si a facut si pt server butoanele de upload si download el sa ocupat de configurarea serverului , toate bune si frumoase ,pe local ne putem conecta dar din exterior nu se poate conecta nimeni a facut tot ce a putut pana azi cand a renuntat nestiind cum sa mai configureze sa poata toata lumea sa poata downloada si uploada documentatie pe forum.Rog ajutor pe tema asta,pot oferi id si parola la server pt conectare local .Multumesc anticipat!

Editat ultima oară de dani50 (18 Jul 2018 15:48:08)

#2 19 Jul 2018 09:34:27

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Re: Server centos 7 probleme configurare

Salut!
Acesta e un forum dedicat Ubuntu, nu CentOS. Va trebui sa inchid subiectul pentru ca CentOS nu e nici macar derivat din Ubuntu sau Debian.

Cel mai probabil e o problema de firewall (e configurat sa blocheze totul implicit in CentOS) sau e configurat serverul web sa asculte doar pe interfata locala. O alta problema ar fi daca e in spatele unui router big_smile

Feed

Antet forum