Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 23 Nov 2018 13:36:34

Radulescu Adrian
Membru nou
Înregistrat: 23 Nov 2018

help

am un joc din doua CD-uri, instalez in playonlinux, primul CD ok, dar la al doilea nu mai stie calea, ma puteti ajuta cu o sugestie, sunt incepator al LinuxMint dar chiar imi place, nu m-as mai intoarce la Windos. Multumesc anticipat.

#2 24 Nov 2018 02:44:45

electronist
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 27 Aug 2013

Re: help

cazul tau e mai complicat
iti recomad sa faci alt ceva cu viata de cat sa te joci jocuri de exemplu sa iti faci o prietena si sa mergi la munca.
dar acum hai sa incerc sa te ajut
ia instaleaza tu un virtualbox si instaleaza in el windows si faci acolo tot ce iti doreai.
a nu e frumos raspunsul de mai sus
hai sa incerc un raspuns cu  playlinux
hai sa facem in felul urmator ca nu am timp pt ca ami am si eu de munca o sa iti zic doar cateva idei idioate la care eu ma gandesc
adica idei principale care poate te ajuta
ia incearca tu sa iei un iso editor si sa faci o imagine la primul cd
apoi deschizi imaginea respectiva
si pui in ea si celelalte directoare adica directoarele care se afla pe cd-ul 2 le introduci in aceasta prima imagine
le pui tot acolo ca si cand ar fi pe hdd unul langa altul
acum da stiu ca nu iti mai incap inapoi pe cd ca acum ocupa 2 GB  incearca sa scrii imaginea nou creeata pe un dvd
sper sa incapa
a vezi ca exista si dvd-uri de 8 gb de si sunt foarte rare si nu stiu daca unitatea ta optica stie sa scrie 8GB .
oricum
hai sa zicem ca nu a mers pentru ca nu ti-a incaput sau ai fost prea lenesi sa mergi pana jos la magazinul de la parterul blocului tau din aceiasi scara cu tine sa iti cumperi un DVD pt ca acolo au doar CD-uri .

Acum ca ai imagina poti sa dai click pe ea pur si simpu dublu click si ori se deschide ca o arhiva asta ar fi cazul cel mai grav
dar exista posibilitatea sa ti-se monteze la ubuntu ca si cand ai mai fi montat inca un cd-rom fizic

hai sa zicem ca nu sa montat
te uiti pe net cum se poate motna
faci asa ca un virtual cd-rom drive
Exemplu
https://askubuntu.com/questions/164227/ … n-iso-file
https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=298440
Si gata calculatorul tau va crede ca toate fisierele se afla pe acel cd-rom virtual
asa ca gata ai cam rezolvat problema
poti sa ii dai calea la acel cd-rom si joc-ul tau se va instala de acolo

Hai ca m-am mai gandit la o rezolvare pentru ca eu sunt un om lenes extraordinar de lenes chiar puturs dar imi merge mintea pentru ca prostul nu e prost destul pana cand nu e si fudul a nu asata doream sa spun doream sa spun ca prostul are mintea odihnita

asa ca acum ca te-ai prins ca se poate face imagine la cd
acm ai 2 imagini
super tare

pur si simplu cu cele 2 imagini le montezi pe rand
montezi prima data o imagine
apoi cand iti cere cd-rom-ul urmator
demontezi prima imagine si montezi urmatoarea imagine

a iar nu merge vai _____ piciorul

da daca tot nu merge stai ! nu ii da cu toporul ! mai asteapta putin
asta inseamna ca este chiar semn a ar trebui sa te lasi de jocuri si sa mergi in parc dupa fete

#3 25 Nov 2018 14:32:07

Radulescu Adrian
Membru nou
Înregistrat: 23 Nov 2018

Re: help

multumesc frumos de timpul acordat, nu sunt gamer, dar tot testam fel si fel de instalari in Linux ale programelor ce rulau sub windows, testam compatibilitati si emulari, doar atat.

Antet forum