Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 04 Aug 2009 15:30:45

ocheanaalexandru
Membru nou
Înregistrat: 03 Aug 2009

DNS Server configurare

Salutare din nou baieti. Am instalat DNS Server - ul si am incercat sa-l configurez pentru un domeniu: Ex: "nowords.arh" insa ma pierd in cateva notiuni cum sunt ns, ns1, ns2. Configuratia mea pentru net este cu ip static dupa cum urmeaza:
address 89.40.196.245
netmask 255.255.255.128
gateway 89.40.196.129

dns1 89.40.196.3
dns2 89.40.196.2

Am inceput prin editarea fisierului "etc/bind/named.conf.local" :
zone "nowords.arh" {
        type master;
file "/etc/bind/db.nowords.arh";
};

Am folosit un fisier zone existent ca template astfel:
sudo cp /etc/bind/db.local /etc/bind/db.nowords.arh

am editat fisierul astfel:

$TTl 604800
@     IN  SOA       ns.nowords.arh.   ocheanaalexandru.yahoo.com.  (
                                         2               ;serial
                               604800               ;Refresh
                                 86400               ;Retry
                             2419200               ;Expire
                               604800 )             ;Negative Cache TTL
;

@     IN    NS    ns.nowords.arh.
@     IN    A      127.0.0.1
@     IN    AAAA ::1
ns    IN    A       89.40.196.245

Iam dat restart astfel

sudo /etc/init.d/bind9 restart

Mam intors in terminal si cand dau ping nowords.arh imi spune ca hostul nu exista.
Ma poate ajuta cineva sa configurez corect serverul dns pentru a obtine un domeniu functionabil?

#2 05 Aug 2009 17:21:28

Sergiu Tot
Membru
Locaţie: Cluj
Înregistrat: 23 Jun 2009
Site web

Re: DNS Server configurare

Ai facut corect, mai putin partea cu: @     IN    A      127.0.0.1

In loc de 127.0.0.1 pune 89.40.196.245.

Pe langa asta ar trebui sa mai faci cateva modificari.
1. Domenii .arh nu am folosit, dar de undeva trebuie sa poti schimba nameserverele pentru ele. Trebuie sa modifici nameserverul in ns.nowords.arh.
2. Daca ai server DNS local e bine sa adaugi 127.0.0.1 ca primul nameserver in /etc/resolv.conf

Pe langa asta ar mai trebui o modificare, care nu ai mentionat-o aici. In named.conf linia listen-on din sectiunea options{ } trebuie sa includa si IP-ul public - 89.40.196.245.

#3 06 Aug 2009 16:10:29

ocheanaalexandru
Membru nou
Înregistrat: 03 Aug 2009

Am incercat si configurarea cu webmin.De data asta am facut domeniul arhanghel.ro .Am incarcat in browser mia aratat pagina ce am facut-o insa cand am rugat pe cineva sa intre ia dat "page error". Stie cineva de ce si ce as putea sa fac pentru a rula domeniul si prin internet?

#4 06 Aug 2009 16:33:36

Sergiu Tot
Membru
Locaţie: Cluj
Înregistrat: 23 Jun 2009
Site web

Domeniul arhanghel.ro nu are setate nameserverele. Intra pe ROTLD in sectiunea "Administrare Domenii" > "On-Line", autentifica-te si din meniul "Nameservers" seteaza un host la care raspunde serverul tau. Dupa ce ai facut asta adaugi o inregistrare in DNS ca in cazul de mai sus si ai rezolvat problema.

#5 02 Nov 2011 08:49:00

biscuite
Membru nou
Înregistrat: 28 Mar 2011

Salut,
Este posibil sa configurez dns serverul daca conexiune mea la internet este prin pppoe deci ip-ul meu nu este fix? Si daca da, cum pot face asta.

Multumesc

#6 02 Nov 2011 11:07:52

tzepu
GM
Locaţie: Bistrita
Înregistrat: 14 Feb 2008
Site web

Îți editezi acea conexiune ( Click pe icoana de rețea/Edit Connections, te duci la cea cu fir, dai editare) și  în tabul IPV4 Settings la Metodă alegi Automatic(DHCP) addresses only. Apoi mai jos o să vezi că poți edita linia cu serverele DNS ( atenție, pune-le separate de virgulă).

Cât trăiește omu'nvață și când moare tăt prost moare.

#7 02 Dec 2011 19:09:23

axi_nitza
Membru nou
Înregistrat: 01 Nov 2011

Salut, ma tot chinui de cateva zile sa imi configurez un DNS server acasa pentru domeniul meu "atipe.ro" si nu stiu de ce nu merge.
Folosesc Ubuntu server 11.04 pe 64 Bits server-ul este in spatele unui router si am facut Port Forwarding la portul 53 catre server.
Comexiunea mea la net este una de la RDS (PPPOE) dar IP-ul se schimba destul de rar.
Setarile de DNS sunt urmatoarele :
fisierul "etc/bind/named.conf.local" :
zone "atipe.ro" {
        type master;
        file "/etc/bind/db.atipe.ro";
        };

fisierul "/etc/bind/db.atipe.ro":
$TTL    604800
@       IN      SOA     ns.atipe.ro. office@atipe.ro. (
                        3
                        604800
                        86400
                        2419200
                        604800 )
;

@       IN      NS      ns.atipe.ro.
@       IN      A       188.26.146.81
@       IN      AAAA    ::1
ns      IN      A       188.26.146.81

iar fisierul "/etc/resolv.conf":
search atipe.ro
nameserver 172.0.0.1
nameserver 188.26.146.81

Bineinteles am setat si in ROTLD noul nameserver cu IP ul meu, am resetat servarul de zeci de ori si tot nimik.

Ma poate ajuta cineva ?

#8 17 Jan 2014 15:51:23

fklco
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 24 Aug 2008
Site web

Am si eu o problema asemanatoare si apelez la bunavoita si cunostintele Dvs.

Problema:
Am acasa un server FTP, adresa de IP dinamica (net de a UPC).
Ma am un site gazduitde Google care are poze si linkuri pe serveru' FTP de acasa.
Problema cu IP dinamic am rezolvat-o cu No-ip.org.... etc.

Treaba e ca tot timpul trebuie sa te loghezi sa primenesti contu' .... ca deh cont free.

Intrebare e daca s-o putea urmatoarea smecherie, adica am o locatie (la un prieten) cu IP fix unde exista un server  (Ubuntu server) care tot asa tine un server de FTP. Oare nu s-o putea instala pe acest server un server de DNS astfel incat accesarea Serverului meu de acasa (cel cu IP dinamic) sa poata fi accesat prin serverul DNS (cel cu IP fix)?

Nu ma intereseaza sa fie un domeniu in adresa ci ceva de genu ftp://IPfix sau cum s-o putea.

Sper sa se inteleaga ce am vrut sa spun.

Multumesc anticipat.

Editat ultima oară de fklco (17 Jan 2014 15:53:17)

#9 17 Jan 2014 16:27:35

axi_nitza
Membru nou
Înregistrat: 01 Nov 2011

Salut,
Parerea mea este ca te complici.
Eu am tot IP Dinamic si folosesc DYNDNS cu client http://dyn.com/support/clients/linux/ si isi face singur update.
Daca ai un router care suporta DDNS este si mai simplu (face routerul treaba clientului de dyndns. dineinteles dupa ce il configurezi).

#10 17 Jan 2014 18:51:31

fklco
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 24 Aug 2008
Site web

Eu speram sa scap de aceste site-uri cu servicii pseudo gratuite.

No-Ip.com dupa 3 ani de utilizare a contului free (cu actualizare manuala lunara ) sa trezit sa imi blocheze contul pentru violarea Termenilor si Conditiilor,  mentionez ca in 3 ani nu am modificat setarile serverului sau altceva. Am cerut explicatii dar nu s-au sinchisit sa imi raspunda.

Chiar nu e vro varianta simpla sa imi accesez adresa de IP dinamica pri una fixa.... cu VPN o merge ca nu am folosit niciodata ? (sper ca nu am intrebat o prostie prea mare)

Multumesc anticipat

#11 03 Feb 2019 16:18:21

NoNameRo80
Membru nou
Înregistrat: 03 Feb 2019

Salutare tuturor.

Am incercat ca si ceilati si eu sa configurez pe linux in diferite versiuni , ubuntu, centos, debian ....ceea ce multi nu reusim sa ii dam de cap. si anume DNS-urile si sa le si facem sa iasa pe net, adica propagarea ip-urilor reale.

Bun! Va dau tema urmatoare celor care chiar stapaniti linuxul.

Am urmatoarele si cer urmatoarele :

Asadar, Inernetul imi vine de la RDS prin fibra, ajunge intr-un router Huawei HG8121H.
Acestuia deoarece am cerut IP static i-am pus user-ul si parola cerute la PPoE si toate bune si frumoase. A creat pe DHCP o clasa interna de IP-uri din clasa C : 192.168.100.1-/255
Am instalat Debian pe o cutie mai veche si-a luat ip-ul cu 192.168.100.6
Aici am incercat toate variantele posibile si cu ipconfig3 si cu webmin/virtualmin si altele cateva si acelasi raspuns ... nu reuseste BIND-ul ,nici macar setat manual, dupa alte nu stiu cate modele si tutoriale de pe internet.

DNS, Reverse DNS sau PTR nimic din toate astea. MORT
Am sunat la RDS sa vad care e problema daca am filtru pe ceva sau OPT-OUT ...si mi-au confirmat ca la ei totul este in regula si ca nu sunt obstructionat.
Am pus linux pe o masina mai performanta si versiunile cele mai noi.
Intr-un final am reusit cu webim ceea ce spunea prin 2009 OcheanaAlexandru aici pe forum, si anume ca in Lan pe ip-urile interne sa ma loghez pe webmin ca si cum as avea hostingul real gen www.ala-bala-portocala.ro doar ca era un fake, deoarece daca testam cu dig , sau cu verificari de gen nslookup ...nu mai primeam acelasi raspuns.
Deci, ca si concluzie, cam greu de setez serverul meu de linux ca din IP-ul cu .06 sa intoarca inapoi in router in .01 si routerul care "inteligent" fiind si caruia care cred ca lui ii este defapt alocat ip-ul meu fix/real gen 85.123.123.123 sa stie ce sa faca mai departe.

Asa ca rog un sfat  o parere cum trebuie rezolavata aceasta problema ca in final sa pot sa ies pe net cu www.nume-domeniu.ro si sa imi vada in acelasi timp ca ns  gen tot ns1.nume-domeniu.ro.

Poate imi arata cineva un exemplu de config la toate confurile, pun in aplicare si dau imediat raspuns cu rezultatul.

Multumesc aniticipat!

Editat ultima oară de NoNameRo80 (03 Feb 2019 16:21:38)

Feed

Antet forum