Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 04 Mar 2019 13:44:55

Valc
Membru
Locaţie: Bucureşti
Înregistrat: 28 Oct 2016

C++ sau C Sharp?

Nu mă prea pricep la programare (deşi mă mişc bine în CSS+HTML, dar nu ştiu dacă se pune ca programare), dar am observat că majoritatea programelor de Linux sunt scrise în C++. Mi-a ajuns la ureche zvonul că C++ e un limbaj depăşit, şi că acum se foloseşte ceva numit C Sharp. Există aşa ceva pe Linux? Să înţeleg că Linuxul e scris în limbaj vechi de acum 10 ani? Are vreo repercursiune asupra fiabilităţii, securităţii etc.? Un programator trebuie să ştie ambele limbaje?

#2 04 Mar 2019 15:42:00

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Re: C++ sau C Sharp?

Linux (kernelul) e scris in C. Limbajul e de prin anii '70, dar a evoluat mult de atunci si oricum nu limbajul e important. Conteaza foarte mult cum ajunge in final sa arate codul pe care il va executa calculatorul si aici intervine compilatorul. Majoritatea aplicatiilor sunt scrie in C/C++ pentru performanta, dar ai fi uimit sa vezi cate aplicatii sunt scrise in Python de exemplu.

C# (C Sharp) e mai degraba de comparat cu Java decat cu C++ si e inventat de Microsoft. A fost inventat special pentru framework-ul lor .NET.
Se poate folosi C# si pe Linux cu Mono, dar nu as merge in directia asta daca as vrea sa invat un limbaj.

Aplicatiile scrise in C/C++ sunt printre cele mai rapide, imediat dupa cele scrise in limbaj de asamblare.
C/C++ te-ar ajuta sa intelegi mai bine cum functioneaza un calculator, dar incearca Go daca vrei neaparat ceva modern.

Feed

Antet forum