Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 10 Jun 2019 20:52:20

Valc
Membru
Locaţie: Bucureşti
Înregistrat: 28 Oct 2016

Probleme cu imprimantă nouă

Mi-am luat azi un HP 2620 nou-nouţ şi am fost foarte fericit că a mers, însă a început şi coşmarul. Nu pot potrivi conţinutul la pagină atunci când printez! Jos şi în dreapta adaugă el că aşa vrea muşchiul lui încă un centimetru. Am încercat toate soluţiile posibile din setări de la ora 10 dimineaţa până acum de am căpiat! A4, rotate cu micşorare fără mişcorare portret fără rotaţie etc. etc. etc., toate combinaţiile posibile timp de zeci de ore şi pagina iese tot la fel, cu un centimetru în plus jos şi dreapta. Totul îmi iese micşorat. Nu e bun driverul? Văd că găseşte seria 2600, ori eu am 2620.
A mai întâlnit cineva o asemenea problemă?

Iată cum arată pagina:
http://valentincristescu.ro/pagina.jpg

Sus şi stânga e ok, sunt 2 cm cum i-am pus, dar jos şi la dreapta mai pune imprimanta, iar textul e micşorat, nu mai apare la 12 puncte.

#2 11 Jun 2019 14:11:50

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Re: Probleme cu imprimantă nouă

Vezi sa ai acelasi format de hartie setat atat in document cat si la setarile imprimantei. Verifica sa fie "scale" setat la 100%.

Driverul pentru seria 2600 e OK daca ai 2620. Cam asa sunt toate driverele HP, pe serie. In Linux cu HP si Xerox n-am avut deloc probleme cu driverele si am folosit inclusiv multifunctionale de multe mii de euro.

#3 12 Jun 2019 10:04:33

Valc
Membru
Locaţie: Bucureşti
Înregistrat: 28 Oct 2016

Re: Probleme cu imprimantă nouă

Dap, astea au fost primele încercări. Poate că ar trebui ştiut de unde provine programul de printare. Cel de reglare a imprimantei care apare in managerul de opţiuni posibil să fie din pachetul hplip. În rest văd că programele au interfaţă de printare proprie. Din LibreOffice printează cu 50 mm în plus, dar din orice cititor PDF e dezastrut total, bagă 2 cm şi micşorează la greu.

Feed

Antet forum