Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 27 Jan 2020 19:28:52

Momba
Membru nou
Înregistrat: 27 Jan 2020

Ubuntu in contabilitate

Este cineva care activează in domeniul contabil si folosește Ubuntu? Sunt careva avantaje fata de Windows? Am o mica companie de contabilitate cu 2 angajați si vreau sa echipez oficiul cu calculatoare + alte device-uri.

#2 28 Jan 2020 05:29:29

Anca_Emanuel
Membru
Înregistrat: 28 Jan 2011

Re: Ubuntu in contabilitate

Sfatul meu: cumpără ceva second hand cu windows preinstalat.

Programele care au legătură cu contabilitatea au fost dezvoltate doar pentru windows. Semnătură elecrtonică, Revisal, declarații, etc.
Dacă ai curaj, încearcă să folosești wine dar nu e garantat că o să meargă și nu ai suport.

Editat ultima oară de Alexandru.Cucu (28 Jan 2020 11:29:05)

#3 04 Feb 2020 23:38:53

Peter12
Membru nou
Înregistrat: 27 Jan 2020

Momba a scris:

Este cineva care activează in domeniul contabil si folosește Ubuntu? Sunt careva avantaje fata de Windows? Am o mica companie de contabilitate cu 2 angajați si vreau sa echipez oficiul cu calculatoare + alte device-uri.

Eu de asemenea am o companie de contabilitate http://ccaccounting.md/, numai ca eu am deja mai multi angajati. Pot să îți spun din propria mea experiență că pentru o companie de contabilitate este necesar un oficiu dotat cu calculatorare foarte bune, și ar fi preferabil să ai un server puternic. Cu toții știm că tehnica poate să nu reziste, mi s-a întîmplat odată că aveam de prezentat urgent niște rapoarte, aproape le finisasem și calculatorul împreună cu toată informația din el s-a stins. M-am gîndit că a doua oară sa nu se întimple așa ceva, am cumpărat un server. Deci, sfatul meu este să investești în calculatoare și în tehnică modernă.

#4 07 Feb 2020 14:16:00

oby2001ro
Membru
Locaţie: Ploiești
Înregistrat: 26 Jan 2013
Site web

Citește aici.

Sunt și voi rămâne nou în Linux!

Antet forum