Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 08 Apr 2020 06:53:22

razvaneluu
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 04 Feb 2008
Site web

Server Counter Strike pe Aws

Salutare! Am un server de la aws pe EC2 cu ubuntu si am 2 probleme . Problema mea este ca srv are private ip si public.Cum fac ca si in consola sa imi apara root@ip-public ...nu cel privat pentru ca si la serverul de cs la fel imi ia , tot ip privat si a doua problema e ca eu am setat sa accepte tot traficul de net dar vad ca imi da ca portul 27015 este IN USE...posibil sa nu fie deschis portul ?

Atasat imagine : https://ibb.co/Qc0ps4Q

Editat ultima oară de razvaneluu (08 Apr 2020 06:54:13)

#2 08 Apr 2020 12:51:49

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Re: Server Counter Strike pe Aws

iti zice ca portul e folosit pentru ca e o aplicatie care asculta deja pe el. Posibil tot o instanta agatata a serverului tau.

Ca sa identfici procesul poti folosi netstat:

Cod:

sudo netstat -tlnp | grep 27015

si daca e tot serverul de CS (hlds_linux sau hlds_run daca tin bine minte), poti sa omori procesul cu "kill PID" unde PID-ul e numarul de dinaintea numelui procesului.
Ex: "hdls_linux/12345"
Daca nu il omoara, va trebui fortat cu

Cod:

kill -9 PID

Legat de ce-ti apare in consola, ala e hostname-ul masinii care la tine contine si IP-ul pe undeva, dar n-are treaba cu problema ta

Serverul asculta pe IP local, dar se face NAT de la IP-ul floating (cel extern) deci n-ai de ce sa-ti faci griji. Oricum, un proces nu poate asculta pe un IP care practic nu e configurat pe masina aia big_smile (bine, se poate, dar ca sa functioneze trebuie ca in final sa ajunga IP-ul acolo si se foloseste pentru sisteme highly available)

Feed

Antet forum