Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 02 May 2020 20:00:44

Valc
Membru
Locaţie: Bucureşti
Înregistrat: 28 Oct 2016

Router pentru Ubuntu

Cei de la net mi-au oferit un router cu chirie, însă sunt pus pe o listă de aşteptare foarte lungă, aşa că ar trebui să-mi achizioţionez unul. Nu mă vor ajuta conectarea, dar am înţeles că e destul de simplu. Pe scurt, ar fi avut un KAON A34010N. Mi-au spus că e compatibil orice router care suportă 1GB/sec.

Aveţi idee de ceva mărci şi modele compatibile pentru Ubuntu? Relativ bune ca preţ, nu are rost să sar peste 300 RON dacă nu e cazul...

#2 02 May 2020 20:58:39

CockoX
Membru nou
Locaţie: Bucharest
Înregistrat: 29 Jul 2018

Re: Router pentru Ubuntu

Pe linux, oricare ar fi el, problemele legate de retea nu au legatura cu routerele (orice router va fi ok). Daca este sa ai probleme vei avea cu driverele pentru placile de retea in special cele wireless dar depinde foarte mult de vendor. Este posbil ca totul sa fie ok sau este posibil sa functioneza dar sa nu atingi vitezele maxime date de producator sau este posibil ca placa de retea/wifi sa nu functioneze deloc.

In ceea ce priveste router-ul daca nu vrei sa te complici si nici sa depasesti 300 RON poti incerca de exemplu AC1750 TP-Link Archer C7
Intr-adevar sunt si alte variante eu am dat doar un exemplu.
Personal, nu as mai folosi altceva decat Mikrotik HAP AC dar este mai scump si mai greu de configurat dar si mult mai capabil desi poate nu pare... din cauza aspectului mai industrial smile

Feed

Antet forum