Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 12 Jun 2020 11:00:57

Valc
Membru
Locaţie: Bucureşti
Înregistrat: 28 Oct 2016

Partiţionare disc Ubuntu 20.04

Am observat nişte diferenţe în partiţionarea discului pe care le face Ubuntu în noua versiune:

- se renunţă la o partiţie separată de SWAP. Mai există SWAP sau nu se mai foloseşte?
- apare un alt tip de partţie numit EFI care este fat32. Ce se întâmplă acolo? E o partiţie pentu /boot?

Este necesar şi cât de mult aş putea partiţiona discul, în special pentru directoare de tip /tmp sau /var? Mă gândesc că /var creşte în dimensiune şi se răspândeşte pe tot discul (bănuiesc că aşa se îngreunează un sistem)...

Funcţionează izolarea unor sectoare mai sensibile pe partiţii diferite? Am văzut cazuri extreme pe net, foarte bine explicate, însă nu ştiu cât se pierde din viteză. E vorba totuşi de un hard de 2T, însemnând că fişierele se pot împrăştia peste tot.

#2 12 Jun 2020 13:30:29

Sergiu Bivol
Membru
Înregistrat: 25 Dec 2007

Re: Partiţionare disc Ubuntu 20.04

Partiția dedicată pentru swap nu e necesară, în loc se pot folosi fișiere swap care au aceeași performanță dar pot fi mutate și redimensionate ușor.
Partiția FAT32 e parte din specificația GUID, pe ea se pun executabile (de ex. EFI/ubuntu/grubx64.efi) și se montează în /boot/efi/.

Aceste două scenarii de partiționare acoperă 99% din utilizatorii casnici:
1) tot sistemul pe aceeași partiție
2) /home separat (eventual /boot separat dacă criptezi tot discul)

Dacă ai cerințe mai speciale, poți crea partiții pentru orice. Ca să găzduiești cîteva zeci de saituri vei vrea /var/www separat (montat cu noatime, noexec), pentru multe containere LXD poți folosi /var/snap/lxd separat și tot așa.

Aș zice că e mai important să folosești LVM decît să cauți partiționarea perfectă: creează cîteva volume mici (100G / + 100G /home) și lasă restul discului nealocat. Cînd vezi că se umple o partiție, alocă-i încă 100G sau mai mult, după caz (lvresize -r -L+100G <lvname>). E ușor să creezi volume logice noi și să le montezi unde vrei în viitor.

#3 12 Jun 2020 14:30:09

Valc
Membru

Eu nu sunt utilizator casnic sad. Folosesc Gimp, Kdenlive, Blender etc. Fac editare video/audio/grafică la greu şi sistemul e praf după o asemenea sesiune.

#4 12 Jun 2020 14:33:27

Valc
Membru

Pentru editare video/audio mi s-a recomandat formula:

/ - 250 GB
/tmp - 6GB
/var - 6GB
/home - restul

Feed