Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 18 Jun 2020 11:26:09

Valc
Membru
Locaţie: Bucureşti
Înregistrat: 28 Oct 2016

Partiţionare actuală

Pe moment, hardul meu de 2Tb se prezintă astfel:

1) / - 371 GB
2) /tmp - 93 GB
3) /var - 93 GB
3) /home - 1.27Tb

IMPORTANT: Sistemul e axat pe audio-video, montaj film, 3D etc. Vi se pare o partiţionare ok? N-am detectat încă probleme.

#2 18 Jun 2020 12:46:05

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Re: Partiţionare actuală

Personal, merg pe 30-50 GB / (fara /tmp si /var separat) si restul /home pentru ca acolo am cele mai multe prostii.
Pe laptopul de munca pe care am o gramada de aplicatii instalate, folosesc 14GB din / big_smile

Inainte sa muti fiecare chestie pe partitie separata trebuie sa vezi cat ai folosit in trecut in folderul respectiv si daca te ajuta la ceva sa fie pe partitie separata.

/var pe partitie separata doar pe server si nici acolo cu totul ci doar folderul unui anumit serviciu sau doar log-urile. Vrei de exemplu ca /var/log sa nu-ti afecteze restul sistemului daca ajungi sa scrii log-uri pana ti se umple discul (desi ar trebui sa ai monitorizare pentru asta tongue). Sau vrei /var/lib/mysql pe discuri mai rapide sau vrei sa tunezi anumiti parametri ai filesystemului doar pentru serviciul asta big_smile

#3 19 Jun 2020 09:28:58

obivankenobi
Membru
Locaţie: Sulina
Înregistrat: 13 Sep 2007

Eu fac asa:
- partitia / e pe SSD (cu optiunea noatime in fstab) si are cam 60 Gb + 20 Gb free (rezerva)
- partitia /home pe pe un HDD de 1 Tb cu toate prostiile pe el.
- /tmp il folosesc sub forma partitie in memoria RAM si are 2 Gb
- ~/cache/chrome este "urcat" in discul virtual /tmp
- la fel si /var/ log si /var/tmp
- sistemul are 16 Gb RAM.
Astfel am o accelerare destul de buna a sistemului

Editat ultima oară de obivankenobi (19 Jun 2020 09:29:31)

Nu fura! Guvernul uraste concurenta!

#4 20 Jun 2020 20:44:05

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

@obivankenobi Eu mi-am luat teapa cu /tmp in RAM de cateva ori cu aplicatii care scriau fisiere mari in /tmp inainte sa le proceseze. Iti dai seama ca s-a umplut si am fost nevoit sa-l las pe disc pana la urma smile)

De cand am trecut acum vreo 8-9 ani la SSD, nu ma mai complic cu ramdisk decat atunci cand chiar ma tine SSD-ul in loc si asta se intampla foarte rar big_smile
In general cand fac teste de viteza pentru ceva si nu vreau sa ma limiteze discul.

#5 22 Jun 2020 12:51:31

koala
Membru
Înregistrat: 17 Feb 2008

Salut baieti!

Cum ati vedea voi o partitionare ideala in cazul unui laptop cu un SSD de 256GB?
Este un laptop "home use" folosit exclusiv pentru net, filme, muzica, mailuri etc... nimic "serios".
Este nou, asa ca am nevoie si de partitie EFI.
Am 16 GB memorie pe el...

Eu m-am gandit la urmatoarea varianta, dar sunt deschis oricarei sugestii:
512 MB = /boot/efi
45 GB = /
200 GB = /home
4 GB = linux-swap
5 GB = free space

==========================================
Nici nu ninge, nici nu ploua, nici noaptea nu cade roua,
Dimineata bate vantu', de se usuca pamantu'...
- Costache Eftimiu, lautar din alte vremi -

#6 23 Jun 2020 13:08:54

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

@koala, la fel l-as partitiona si eu, cu exceptia spatiului liber.

Unii spun ca iti scade performanta la scriere pe masura ce se umple discul si pentru asta ar trebui sa nu treci de un anumit grad de utilizare (75% in general).
Chestia cu bucata nepartitionata e doar ca sa te forteze sa nu treci de un anumit prag, dar sincer as prefera sa pot folosi spatiul cand am nevoie de el, chiar daca ma penalizeaza la performanta.

Oricum, daca ar fi sa respecti ce zice teoria cu scaderea performantei dupa 75% utilizare ar trebui sa lasi 64GB nepartitionati.
Chiar n-as renunta la un sfert din capacitate, mai ales ca eu n-am observat scaderile alea de performanta despre care vorbeste lumea smile

#7 23 Jun 2020 14:06:01

obivankenobi
Membru
Locaţie: Sulina
Înregistrat: 13 Sep 2007

Alexandru.Cucu a scris:

@obivankenobi Eu mi-am luat teapa cu /tmp in RAM de cateva ori cu aplicatii care scriau fisiere mari in /tmp inainte sa le proceseze. Iti dai seama ca s-a umplut si am fost nevoit sa-l las pe disc pana la urma smile)

De cand am trecut acum vreo 8-9 ani la SSD, nu ma mai complic cu ramdisk decat atunci cand chiar ma tine SSD-ul in loc si asta se intampla foarte rar big_smile
In general cand fac teste de viteza pentru ceva si nu vreau sa ma limiteze discul.

Pentru cazuri din acestea am si partitia /swap de vreo 4 Gb (mai mare decat de obicei, ca e de unde) pe HDD.

Nu fura! Guvernul uraste concurenta!

#8 23 Jun 2020 20:18:41

koala
Membru
Înregistrat: 17 Feb 2008

@Alexandru.Cucu: Multumesc!

==========================================
Nici nu ninge, nici nu ploua, nici noaptea nu cade roua,
Dimineata bate vantu', de se usuca pamantu'...
- Costache Eftimiu, lautar din alte vremi -

Feed

Antet forum