Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 28 Jul 2020 01:05:56

electronist
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 27 Aug 2013

Doresc schimbarea functiei unor taste FN sa fie CTRL si invers !

va salut ! am cumparat ieri un laptop lenovo x230 si sunt tare incurcat la degete pt ca are FN in locul in care eu as dori sa fie CTRL si invers !
Stiu ca tastaturile trimit catre placa de piese coduri asci pt fiecare tasta in parte printr-o retea gen seriala iar aceste coduri sunt interpretate de catre calculator si pana la urma sunt transformate in caractere asa cum le stim noi
exemplu
65     A
66     B
67     C
68     D
69     E
70     F
71     G
https://www.petefreitag.com/cheatsheets/ascii-codes/

Ma gandesc ca ar trebui sa existe undeva scris ca daca primeste codul ASCI 65 de de pe magistrala de date prin care comunica tastatura atunci ce sa faca cu codul acesta !?  se intreaba oare la ce este bun si gaseste in baza respectiva de date ca ar trebui sa printeze caractarul A  care este format din PLOT-uri puncte ... apoi il ia ca si caracter ...
eu aici vreau sa ajung in acea baza de date in care sa pot schimba ca atunci cand eu apas pe tasta FN defapt sa faca functia tastei CTRL si invers

Pt ca eu scriu cu toate degetele si cu ochii inchisi scriu asa ca degetele mele sunt dresate sa screi fara sa gandesca
Si atunci cand eu doresc sa copiez ceva reflexul ne conditionat gestul insusit este sa apas cu degetul mic pe prima tasta din coltul tastaturi care defapt acum este Fn in loc de CTRL cum eram obisnuit .

sau poate aveti o alta metoda mult mai frumoasa gen merg cu mouse-ul intr-un tabel la settings si trag de ctrl in alta casuta si trag ca la piesele de sah tasta FN in loc de CTRL  si asa fac rocada

Nu faceti nimic din duh de cearta sau din slava desarta; ci, in smerenie, fiecare sa priveasca pe altul mai presus de el insusi.
Fiecare din voi sa se uite nu la foloasele lui, ci si la foloasele altora.

#2 29 Jul 2020 00:41:22

dim
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 30 Oct 2007

Re: Doresc schimbarea functiei unor taste FN sa fie CTRL si invers !

Poate te ajuta asta

#3 04 Aug 2020 16:22:45

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Re: Doresc schimbarea functiei unor taste FN sa fie CTRL si invers !

Feed

Antet forum