Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 22 Aug 2020 14:12:35

VICTORILA
Membru
Înregistrat: 07 Dec 2010

VPN cu IP doar de România

Sunt necunoscător în foarte foarte multe lucruri privitor la Ubuntu şi mai ales la conexiuni la internet.
Pe scurt acum locuiesc în Londra şi vreau să am acces la DIGI Online (să pot urmării meciurile de fotbal liniştit) oricând şi la orice oră iar aplicaţia îmi cere să am IP de România conform legislaţiei europene, bla bla bla....
Cum fac să îi spun laptopului să afişeze IP strict de la noi din ţară ? Am încercat cu Tor sau nişte extensii pe Chrome sau Opera dar ori nu ştiu eu să la folosesc ori sunt prea ”începător” ca să îmi dau seama....
Dacă este cineva amabil să îmi dea nişte indicaţii/sfaturi cum să pot rezolva această problemă îi voi rămâne recunoscător. smile

#2 22 Aug 2020 21:13:56

dim
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 30 Oct 2007

Re: VPN cu IP doar de România

Salut! Daca ai pe cineva prin tara, il rogi sa faca un server VPN(recomand Wireguard) la care te vei lega ca sa poti avea acces la platformele romanesti (Digi, Orange, Telekom etc)

#3 24 Aug 2020 21:22:07

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Re: VPN cu IP doar de România

Sunt o gramada de furnizori de servicii VPN care ofera IP de Romania.
https://www.privateinternetaccess.com/ e unul dintre cei mai cunoscuti.

Pentru DIGI Online e posibil sa fie necesar un IP de DIGI. Pentru asta, cum zice si @dim, ideal ar fi sa ai pe cineva in tara. Un Raspberry Pi cu Wireguard e perfect pentru asa ceva big_smile

Feed

Antet forum