Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 26 Sep 2020 12:56:21

electronist
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 27 Aug 2013

Cum pot să caut în înteriorul mai multor fisiere PDF un cuvant

Scuze nu știu dacă acesta este categoria cea mai potrivită.  Să vă explic ce am pățit m-am înscris și eu ca tot omul pe un site de matrimoniale love.mail.ru fete frumoase de pe toată planeta multe rusoaice ucraienience dulci drăguțe... 
( și românce  fandosite cu aere fițe și figuri de vedete materialiste)
Plătesc eu 37 euro sau ceva de genul acesta că mi-sa părut o ofertă bună pt cred 3 luni gen .
Dar nu citesc că oferta se va reactiva automat de 52 de ori !!! Noroc că nu am avut mai mult de 250 euro în bancă.,
Trec vre-o 3 luni și primesc sms de la banca transilvania ca am fonduri insuficiente pt a plăti WORLDDATING

Zic eu cum așa !? că eu am 250 euro în bancă . și acum sunt tare curios dacă așa am rămas eu fără bani . ( să nu îmi spuneți acum că de ce nu am citit termenii și condițiile lor sau să intru pe site-ul love.mail.ru șî să caut ca trebuie să aibe pe undeva pe acolo posibilitatea să nu se mai activeze automat acestă opțiune !, pt ca m-am gândit și eu la asta și SURPRIZĂ!!! NU EXISTĂ posibilitate de dezabonare de a opri reactivarea ofertei până când nu se întamplă cele 52 de reactivări automate! 
nu au pus nici un formular în site-ul lor prin care sa pot să le spun ho ! pârr ! opriți-vă gata m-am săturat să vă tot dau bani !
așa că ei tot încercau să imi ia bani pentru următoarele reactivări de multe ori primeam mai multe sms-uri în aceeași zi că nu mai am bani în cont la bancă să se activeze .

ASA CĂ AM RUPT CARTEA DE DEBIT bine că era de debit ! Și m-am dus la bancă și le-am spus că sa stricat ei m-au pus să spun că mi-a fost furata am plătit 15 lei și urmează să îmi dea alta.
Cred că acesta este cea mai deșteaptă mișcare în cazul în care pățiți șî voi la fel dacă vă înscrieți pe vre-un site unde nu are posibilitate de dezabonare de la a le da bani !
Pt că dacă îmi dă o altă cartela un alt card acela va avea pe el alte cifre scrise și alt cod de securitate pe spate ceea ce înseamnă că acel site care se abonase la buzunarul meu ne mai știind cifrele de pe noul card nu o să îmi mai poata lua banii cu forța sau nu cu forța ca eu sunt prost că nu am cititi scria că o să se activeze automat de 52 ori  bla bla bla în termeni și condiții dar cine citește vre-o dată termenii și condițiile bine că nu a scris că sunt de acord să le donez ficatul că eu aș fi acceptat fără să citesc .

Iar acum am scos extras de cont în format PDF dar mi-lau trimis în multe fisiere PDF în cât mi-ar lua o gramadă de timp să caut WORLDDATING în toate fisierele

Cum pot sa fac sa caute in PDF-uri !?
mie imi e lene sa deschid zeci de fisiere pdf sa tot caut cuvantul.
Asta este intrebarea .

Nu faceti nimic din duh de cearta sau din slava desarta; ci, in smerenie, fiecare sa priveasca pe altul mai presus de el insusi.
Fiecare din voi sa se uite nu la foloasele lui, ci si la foloasele altora.

#2 26 Sep 2020 20:32:38

dim
Membru
Înregistrat: 30 Oct 2007

Re: Cum pot să caut în înteriorul mai multor fisiere PDF un cuvant

La o cautare pe google smile

Cod:

find /path -name '*.pdf' -exec sh -c 'pdftotext "{}" - | grep --with-filename --label="{}" --color "your pattern"' \;

Doar verifica ca ai instalat pdftotext

#3 26 Sep 2020 20:49:43

electronist
Membru
Înregistrat: 27 Aug 2013

Re: Cum pot să caut în înteriorul mai multor fisiere PDF un cuvant

mii de scuze mi-se pare extrem de complicat. eu caut ceva mai simplu ca sintaxa aia ma luat cu amețeală.
as dori ca atunci când apas pe CTRL + F  să caute și în interiorul fișierelor PDF

pt că in documente texte îmi caută și îmi și găsește ! problema mea este că nu dorește să se uite și în interiorul fișerelor pdf    la fel cum se uita in txt  sau ino  sau doc

Nu faceti nimic din duh de cearta sau din slava desarta; ci, in smerenie, fiecare sa priveasca pe altul mai presus de el insusi.
Fiecare din voi sa se uite nu la foloasele lui, ci si la foloasele altora.

Feed

Antet forum