Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 10 Oct 2020 22:05:18

electronist
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 27 Aug 2013

Scurtatura tastatura stingere rapida Alt+SysRq+O [ REZOLVAT ]

Aveam o problema cand apasam ALT GR + O+P  se stingea calculatorul brusc si nu intelegeam de ce se intampla lucrul acesta.
( Cu ocazia acesta cred ca am inteles si de unde pot schimba edita actiunea efectul apasarii tastelor pt ca mi-as dori sa pot dezactiva taasta PrintScreen pt ca este situata prea aproape de tasta Alt GR si o apas din greseala de 20 ori / zi , Inafara de asta mai doream ca sa transform tasta FN  in tasta CTRL ca sa fie mai comod, si cate o data am tastaturi ciudate unde as vrea sa mut ordimea multor taste. De exemplu am un laptop Samsung n220 unde trebuie sa apas pe . ca sa tiparesca n unde trebuie sa apas pe , ca sa tiparesca m trebuie sa apas pe q ca sa tipareasca a .  Acum ma bucur ca am aflat de unde pot modifica semnificatia tastelor)
Multumesc acum am inteles ca este o scurtatura facuta intentionat de la stingerea fortata !
Mii de scuze pt ca v-am deranjat pt un lucru atat de minor.
inca o data va multumesc mult pt amabilitate

Editat ultima oară de electronist (12 Oct 2020 06:21:44)

Nu faceti nimic din duh de cearta sau din slava desarta; ci, in smerenie, fiecare sa priveasca pe altul mai presus de el insusi.
Fiecare din voi sa se uite nu la foloasele lui, ci si la foloasele altora.

#2 11 Oct 2020 17:44:15

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Re: Scurtatura tastatura stingere rapida Alt+SysRq+O [ REZOLVAT ]

Nu e bug, e feature smile
Alt+SysRq+O = shutdown fortat

Serios! E valabil pentru orice kernel Linux compilat cu optiunea CONFIG_MAGIC_SYSRQ activa.

https://www.kernel.org/doc/html/latest/ … sysrq.html

Interesant cum ai descoperit totusi big_smile

Feed

Antet forum