Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 02 Feb 2021 17:55:50

CSI
Membru nou
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 24 Oct 2017

Pagina de Download

Va salut!
Va rog sa ma ajutați in următoarea problema. Menționez ca nu știu decât la nivel de “gâgă” programare.

Am creat un site cu WordPress, local, cu xampp, pe care îl voi încarcă live când va fi complet.
As vrea ca pe o pagina a site-ului sa crez un mecanism de descărcare a unor fisiere. Adică..
Am undeva câteva sute de documente PDF grupate pe foldere, fiecare folder are mai multe subfoldere. Exemplu:
Documente x din anii 2010(15 documente), 2011(40 doc) etc.
Documente y din anii —-//—-
As vrea sa pun la dispoziția vizitatorului, o pagina in care el sa poată selecta tipul documentul, anul și numele și sa îl descarce sau măcar o modalitate de a naviga web prin doar prin aceste foldere pentru a descarca ce îl interesează.
Ideea este ca, fiind atât de multe, îmbătrânesc pana creez link-uri manual pentru fiecare in parte. Mi-ar fi mult mai ușor sa arunc folderele alea pe undeva in site și de acolo sa le pot descarca așa cum spuneam mai sus.

Mulțumesc anticipat!

Update:
Am găsit ceva, între timp, și am reușit sa înțeleg cum funcționează și sa îl și fac sa funcționeze. E la un nivel simplu de încărcare/descărcare, exemplul. Cum as putea sa îl modific (pentru ca nu cunosc php) in așa fel încât atât la încărcare cât și la descărcări, sa am niște categorii, nu doar o simpla încărcare amestecată.
Exemplul este aici https://codewithawa.com/posts/how-to-up … -and-mysql

Editat ultima oară de CSI (02 Feb 2021 23:01:51)

😃

#2 03 Feb 2021 13:39:14

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Re: Pagina de Download

Daca vrei doar sa listezi subfolderele si fisierele dintr-un folder, poti sa o faci direct din Apache.
Poti pune in folderul respectiv un fisier ".htaccess" cu urmatorul continut:

Cod:

Options Indexes

Atentie sa nu ai fisiere de configurare pe acolo sau mai stiu eu ce fisier cu date sensibile big_smile
Foloseste optiunea asta doar acolo unde e strict necesar!

#3 04 Feb 2021 19:21:02

CSI
Membru nou

Alexandru.Cucu a scris:

Daca vrei doar sa listezi subfolderele si fisierele dintr-un folder, poti sa o faci direct din Apache.
Poti pune in folderul respectiv un fisier ".htaccess" cu urmatorul continut:

Cod:

Options Indexes

Atentie sa nu ai fisiere de configurare pe acolo sau mai stiu eu ce fisier cu date sensibile big_smile
Foloseste optiunea asta doar acolo unde e strict necesar!

Multumesc!
Am ales varianta asta, fiind mai pe nivelul meu, cu relativ putina documentatie.
Am pus un fisier .htaccess cu niste instructiuni acolo, un header si footer html la fel, si i-am dat un aspect oarecum decent, pana aflu/invat o metoda mai complexa.
Ce este, sa zicem, mai frustrant.. trebuie puse in fiecare folder si subfolder aceste 3 fisiere pentru ca aspectul sa ramana identic, sau cel putin asa am facut eu dupa descoperirile mele. Ideea este ca functioneaza si sunt multumit.

EXEMPLU
https://i.ibb.co/ygY9N20/listare.png

😃

#4 05 Feb 2021 20:44:46

dim
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 30 Oct 2007

Care este obiectivul? Să ai un site pe care se pot încărca documente și apoi să le poți downloada? Poate te ajută mai mult NextCloud sau OwnCloud.

#5 07 Feb 2021 18:35:10

CSI
Membru nou

Obiectivul este o pagina web, in care, pe lângă informații obișnuite, exista și o secțiune din meniu unde poate căuta oricine niște documente specifice domeniului paginii. Ideea de baza am înțeles-o, nu știu sa construiesc ideea. Exista un formular disponibil administratorului, prin care încarcă documentul cu detaliile specifice și exista un formular pentru Vizitator unde caută in baza aia de date, după niște cuvinte cheie și Descarcă ce are nevoie. Eh, php-urile alea, CSS-urile, html-urile, tabelele alea in sql, nu știu sa le fac/scriu. Momentan m-am rezumat la soluția lu A. Cucu, puțin cosmetizată. Poate reușesc in viața asta sa învăț și php câtuși de puțin, sa le pot face singur. Pana atunci.. cer ajutor!
O seara liniștită!

😃

Feed

Antet forum