Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 15 Mar 2021 01:47:38

electronist
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 27 Aug 2013

COMPLICAT RAU! PC 286 cu ISA vreau sa vad placile pe Laptop VirtualBox

CRED CA ESTE CEA MAI COMPLEXA PROVOCARE TEHNICA din toată (carieara mea de electronist industrial de 20 ani practică in fabrici șî uzine )
m-am gândit să vre-o prezint și vouă pt eu cred că printre voi sunt oameni tehnici cărora le plac provocările .
Am fost zilele trecute la un preten al tratelui meu la Roșia Montană care are o sală de popice pe românește   bowling
Avea un computer 486 cu 16MB Ram 120Mhz
ACUM INCEPE PROBLEMA STIINTIFICO FANTASTIC DE COMPLICATĂ
calculatorul avea 8 placi pe ISA
2 plăci video
2 plăci ISA  de achizitie date mai precis praci cu iesiri IO placi care comandau până la urmă relee
si inca 2 plăci pe ISA cu intrari digitale si analogice .
1 placa pe ISA cu retea prin cablu BNC  si 2 seriale COM conectate si ele
1 placa de retea pe ISA cu retea LAN  UTP care facea legătura cu calculatorul 486 cu 33mhz si 4 MB ram de la bar de la caserie cum ar veni

Să spun ideea principala sa spart o țeavă de apă a curs apa în calculatorul acesta cu multe plăci ISA si acum am făcut eu rost de o altă placă de bază dar nu mai am HDD-ul original iar pe server am găsit o gramada de  programe DOS  fară  explicații la ele fabricate de un om care a murit de ciroză.

CE MI-AȘ DORI SĂ POT FACE :
EU AȘ DORI SĂ POT VEDEA TOATE PLĂCILE ACELEA IN LINUX  IN VIRTUAL BOX pentru ca sa incerc toate zecile de programele gasite
si daca stau sa fac experimete esuate dupa experimete esuate pe calculator cu 120Mhz o să îmi consume vieți după vieți

Eu as arunca toata instalatia acesta  la gunoi si as inlocui-o cu un arduino atmega cu 50 de intrari si iesiri programabile

dar nu pot face chesta asta pentru că nu știu deloc cum funcționează acel sistem
este o uzină intreagă de fire
unele merg la comenzile unor motare altele dau comenzi la ceva palete alte ponesc benzi care preiau popicele si le arânjeaza
este o devarata industrie o fabrica intreaga intr-o mașinărie dinasta de popice
si daca eu nu stiu procedura care este șcenariul ordinea miscarilor
ar insemna sa imi pierd vieti după vieți să identific fiecare fir imparte ... fiecare senzor in parte , si să mă apuc eu să înțeleg cum funcționează o asemenea mașinărie cu extrem de multă mecanică plus că are multe motoare a 220v ce învârt benzi transportoare, in spate este o adevarata nava extraterestra cu mașinării mecanice angenaje care se interconecteaza unele cu altele si se sincronizeaza mecanic  o adevărată nebunie .

Eu doresc doar să pot sa pun acolo pe calculatorul acela cu multe placi ISA un sistem de operare UBUNTu sau ceva de genul asta o discheta cu un linux cu un script ceva care dar sa imi transporte in masina virtuala de pe laptop-ul meu toate placile acelea ISA
iar să zcem că aș instala un windows 95 pe laptop-ul meu zic doar principial că nu am ideie cum as putea sa ma exprim mai simplu as vrea ca toate placile respective ISA să fie văzute in mașina virtuala ca si când ar fi reale
ca si când ar fi legate in realitate fizic la acel calculator virtual
pentru că așa aș avea mult ram mult procesor si aș putea salva imagini după imagini cu experimentele făcute pâna când deslușesc despre ce este vorba .

Vreau să fac asta pentru ca să îmi mănânce mai puțină viață .

Cred că acest proiect de a se vedea placile ISA de pe un caclulator vechi 486 aflat la distata pe un calculator nou din zilele noastre ca si când ar fi conectate in realitate la el
este cea mai mare provocare. MAI ALES CÂND TREBUIE SĂ ȘI FUNCȚIONEZE
PENTRU CĂ PÂNĂ LA URMĂ AȘ FOLOSI ACEL CALCULATOR VECHI DOAR IN LOC DE SUPORT DE MUFE SI NIMIC ALT CEVA
si aș lăsa in locația respectivă un LAPTOP nou modern .

Dacă cineva de pe planetă ar puteqa să găsescă o rezolvare la o problemă atât de complexă   atunci acestă rezolvare ar putea avea foarte multe aplicații pentru că in mediul industrial incă mai există multe computere cu placi video pe ISA EGA CGA cu monitoare TTL , incă mai există multe programatoare sau scule sau tot felul de mașinării foarte vechi car emerg cu plăci pe ISA
Si cum ar fi să existe o dischetă sau un mic linux care să se pună pe un mic HDD care să transporte plăcile respective prin retea la distanța
să transforme acel calculator doar intr-un souport de mufe si nimic alt ceva  iar placile infipte pe isa in acel calculator foarte vechi sa poată fi utilizate de pe calculatoare noi moderne .

Va rog Nu o luați ca și când aș face eu cine știe ce mare afacere din traba asta pentru că oricum este un proiect extrem de complex în care eu până acum doar am investit din buzunarul meu 20 ore să ajung acolo cu trenul apoi cu autocarul apoi cu ocazia + 20 ore in locația respectivă + 20 ore să mă intorc din acea locatie ( plus bani din buzunarul meu aproximativ 100 euro dati pe drum si cazare pe care nu mi-a returnat nimeni) Chiar nu este o afacere ! ci mai degraba cea mai complexă provocare tehnică pe care am întâlnit-o vre-o dată !

Nu faceti nimic din duh de cearta sau din slava desarta; ci, in smerenie, fiecare sa priveasca pe altul mai presus de el insusi.
Fiecare din voi sa se uite nu la foloasele lui, ci si la foloasele altora.

Feed

Antet forum