Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 09 Dec 2021 12:54:42

alex_3se
Membru
Înregistrat: 30 Dec 2010

Forum www.linuxmint.ro

Salutare tuturor !

Deschid acest subiect sa va intreb ce s-a intamplat cu forumul romanesc Linux Mint ?
Cred ca sunt peste 6 luni de zile de cand nu mai exista http://www.linuxmint.ro/

Il cunoaste cineva pe administratorul forumului ? parca Florin il cheama.
M-a ajutat enorm de mult acolo plus ca sunt o gramada de tutoriale si intrebari & raspunsuri care pot ajuta userii.

Daca cineva il cunoaste si poate lua legatura cu el, rog sa il contacteze sa ne spuna aici ce s-a intamplat cu forumul romanesc Linux Mint.
Si daca intentioneaza sa il mai redeschida in viitor.

#2 09 Dec 2021 22:40:46

Geo
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 17 Sep 2007

Re: Forum www.linuxmint.ro

Bună seara,
Am observat și eu că site-ul a intrat mai întâi în mentenanță, după care a dispărut de tot. Am găsit doar https://www.linux-mint.ro/index.php, dar pare să fie cu totul altceva. Forumul e golaș rău, vreo 14 mesaje postate între martie 2014 și septembrie 2021.
Știu că la cel dispărut, moderator era Nicu, un om cu multă pricepere și, foarte important, cu răbdare și bun simț infinite.
Ca toate lucrurile bune, s-a terminat repede.

still gotta get some sleep...

#3 10 Dec 2021 13:23:55

alex_3se
Membru
Înregistrat: 30 Dec 2010

Forumul ala e mai nou decat cel al lui Nicu, are doar 18 membri si 14 mesaje in 10 subiecte.
Din pacate bate vantul pe acel forum.

Forumul lui Nicu e mult mai vehi, cred ca era din 2010 sau 2011.
Mare pacat ca s-a inchis deoarece, asa cum ai zis si tu, Nicu era un om cu multă pricepere, răbdare și foarte mult bun simț.
Probabail nu a mai platit serverul care ii gazduia forumul deoarece nu avea trafic deoarece Linux Mint nu e problematic si nu intra lumea pe forum sa rezolve problemele.

Macar de cerea donatii sa plateasca serverul pentru a mentine forumul deoarece sunt foarte multe informatii acolo care pot ajuta si la ora actuala.

Sper sa vada acest subiect despre el si al sau forum si sa il redeschida.

Editat ultima oară de alex_3se (10 Dec 2021 13:24:57)

#4 14 Dec 2021 19:25:28

Riddick
Moderator
Locaţie: Baia Mare
Înregistrat: 11 Nov 2007

alex_3se a scris:

nu avea trafic deoarece Linux Mint nu e problematic si nu intra lumea pe forum sa rezolve problemele.

Nu e nici perfect. Tocmai ce-am dezertat de pe Mint 20.2 Cinnamon, cu niște freeze-uri de stătea mâța în coadă, chiar și câte trei într-o oră. Nu mai răspundea la nicio comandă, doar la apăsatul lung al butonului Power.
Pe de altă parte, nici nu mai stă lumea să își fu...gărească capul; nu merge? Pa! Trece la alt OS cu fresh install, au și de unde alege, mai ales acuma că Windows e cvazi gratuit. Nu mai e ca acu' zece ani, când apăreau titluri de topic cu ”HEEEEEELP” și dacă nu apucai să răspunzi în opt secunde, mai deschidea același topic într-o altă categorie.

Feed

Antet forum