Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 26 Sep 2008 17:37:21

adiroiban
Administrator
Locaţie: Sighișoara
Înregistrat: 22 Mar 2007
Site web

#2 26 Sep 2008 18:32:29

DoruHush
Membru
Locaţie: Alexandria
Înregistrat: 17 Jun 2006

Re: jaunty - gnome-games

Mă uit eu peste jocuri, când rămân fără inspirație anunț.

#3 09 Oct 2008 20:07:53

DoruHush
Membru

Am tradus ce am înțeles, trebuie verificat.
Nu am știut cum să corectez liniile: 758, 785, 802 în care sunt caractere speciale (interesează ghilimelele, nu textul).

Cod:

Aisleriot nu poate încărca fișierul \"%s\". Verificați instalarea Aisleriot.                  #758
Fișierul ajutor \"%s.%s\" nu a fost găsit.                                                        #785

Ajutorul pentru \"%s\" nu poate fi afișat                                                       #802
score|%6d                                                                                         #1668

Nu am știut cum sa traduc liniile:

Cod:

Today %R %p                                                                                #7365
Yesterday %R %p                                                                               #7370
%A %H:%M                                                                                      #7376
%A %B %d %R %p                                                                               #7381
at %I:%M %p                                                                                   #7403
yesterday at %I:%M %p                                                                       #7408
%A %I:%M %p                                                                                    #7413
%B%e                                                                                        #7418

Restul liniilor netraduse nu le înțeleg (referitor la jocurile unde apar).

#4 09 Oct 2008 20:39:27

ebogdan
Membru
Înregistrat: 24 Sep 2008

Nu am știut cum să corectez liniile: 758, 785, 802 în care sunt caractere speciale (interesează ghilimelele, nu textul).

Cred că faptul că ghilimelele sunt „eludate” (conform glosar) ar însemna că apar și pe ecran, deci trebuie înlocuite cu „”.

Celelalte încearcă (dacă nu sunt probleme l10n) cu:

Cod:

Astăzi %R %p                                                                                #7365
Ieri %R %p                                                                               #7370
%A %H:%M                                                                                      #7376
%A %B %d %R %p                                                                               #7381
la %I:%M %p                                                                                   #7403
ieri la %I:%M %p                                                                       #7408
%A %I:%M %p                                                                                    #7413
%B%e                                                                                        #7418

Chiar, cum testezi pe viu pe sistemul propriu?!

Editat ultima oară de ebogdan (09 Oct 2008 20:40:26)

Kubuntu 8.10

#5 15 Mar 2009 15:30:09

DoruHush
Membru

Am mai cizelat traducerile.

Nu stiu cum să traduc șirurile care fac referire la zile, ore, ani descrise mai sus.
Adică nu stiu dacă aceste vor fi influențate de locle sau se pot traduce ca în engleză.

Nu știu cum sa traduc șirurile de forma:

Cod:

chess-piece|Queen

Nu știu dacă prima parte din șirul de tradus este o comandă sau nu. Dacă este comandă nu se traduce dar dacă nu este atunci o pot traduce.
Partea a doua din șirul de tradus se poate (și știu să o fac) traduce.

#6 15 Mar 2009 15:47:03

adiroiban
Administrator
Locaţie: Sighișoara
Înregistrat: 22 Mar 2007
Site web

Doru, vezi ca am corectat eu traducerile din gnome-games in GNOME... dar nu stiu daca au ajuns in ca in Ubuntu. Daca nu ar trebui importate manual.

Referitor la traducere:
http://i18n.ro/Recunoasterea_secventelo … traducerii

Original : "chess-piece|Queen"
Traducere corecta "Regina"

Spor!

Feed

Antet forum