Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 18 Aug 2009 02:46:03

littlecioby
Membru
Locaţie: Bârlad/Bucureşti/Bologna
Înregistrat: 22 Feb 2009

Cursurile si certificarile Ubuntu

Salutare. De ceva vreme ma bate gandul sa fac un curs de linux, mai exact cursurile Ubuntu. M-am uitat pe site, se pare ca avem centre de examinare si in Romania. Am vazut si cat costa examenele. Totusi, nu sunt lamurit daca si unde se organizeaza cursurile si cat costa(cursurile, nu examinarea).E pe aici cineva care le-a facut? Sau puteti sa-mi dati mai multe informatii?

#2 19 Aug 2009 13:45:52

Bller
Membru
Locaţie: Tulcea
Înregistrat: 20 Jul 2009
Site web

Re: Cursurile si certificarile Ubuntu

Oh yeah baby, Ilfov County b-) smile). Preturi enorme insa pentru frageda mea varsta, desii pare foarte interesant sa se fi tinut asemenea cursuri prin diferite centre in tara. Cand aveam vrei 9 10 ani, m-am dus sa imi iau diploma de Operator PC de la centru de pregatire informatica de aici, si am fost nevoit sa fac cursuri 2 luni sa iau un rahat de diploma. Treaba e ca toate vrajelile ce se predau acolo se rezumau la MS-DOS, si Microsoft Office, chestii pe care le stiam si de care eram foarte plictisit. Am dat si bani aiurea sa fac 2 luni cursuri sa-mi iau diploma aia. Asa ca stiu eu .. cum exista cursuri d`astea, de ce sa nu se faca si cursuri GNU/LINUX.

Editat ultima oară de Bller (20 Aug 2009 17:01:58)

#3 20 Aug 2009 12:38:38

littlecioby
Membru

@Wistful: Mersi pentru informatii. Asa cum zice Bller, preturile materialelor pe care ti le da Canonical sunt destul de mari daca ne gandim ca ei vorbesc despre conceptul de "free" si "open-source". Chiar nu cred ca producerea unui material de studiu+transport costa o suta si ceva de cucoane. Eu nu am gasit pe net materialele lor decat la ei in magazin, deci va trebui sa le platesc pana la urma. Ma intereseaza daca sunt bine facute, daca au explicatii concludente, daca au exercitii etc. adika tot ce trebuie ca sa inveti acasa si sa te prezinti la examen apoi.

#4 20 Aug 2009 17:03:26

Bller
Membru
Site web

littlecioby a scris:

@Wistful: Mersi pentru informatii. Asa cum zice Bller, preturile materialelor pe care ti le da Canonical sunt destul de mari daca ne gandim ca ei vorbesc despre conceptul de "free" si "open-source". Chiar nu cred ca producerea unui material de studiu+transport costa o suta si ceva de cucoane. Eu nu am gasit pe net materialele lor decat la ei in magazin, deci va trebui sa le platesc pana la urma. Ma intereseaza daca sunt bine facute, daca au explicatii concludente, daca au exercitii etc. adika tot ce trebuie ca sa inveti acasa si sa te prezinti la examen apoi.

Chestia cu exercitiile am vazut ceva de genul in documentatia pentru profesori aici pe site. Am sa caut si o sa imi editez postul cand gasesc.

//Edit: uite aici : http://www.ubuntu.ro/documentatie/comun … tguide.pdf

Cursul "Ubuntu Desktop, ghid pentru intructori" si e in romana.

si aici: http://www.ubuntu.ro/documentatie/comun … tguide.pdf

Cursul "Ubuntu Desktop, ghid pentru cursanti" tot in romana.

Sper sa ajute.

Editat ultima oară de Bller (20 Aug 2009 17:08:32)

#5 20 Aug 2009 21:13:56

Krompaczki
Membru
Locaţie: Baia Mare
Înregistrat: 16 Aug 2009
Site web

Pe site la canonical am citit ca se pot face cursuri online, si inscrierea e in jur de 350$... neutral

In viata exista 2 mari cuvinte care deschid multe usi: Trage si Impinge. www.orhion.ro

#6 20 Aug 2009 22:19:38

Bller
Membru
Site web

omg ce scorurui #-o

#7 21 Aug 2009 20:18:55

danny_b85
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 05 Jun 2008

To earn the UCP(Ubuntu Certified Professional), candidates are required to pass the LPI 101, LPI 102 and the Ubuntu 199 exams.

Care din cate tin eu minte, costau cate 110$ fiecare (LPI 1 si LPI 2, doar examenul de certificare). Cursuri pentru LPI in tara am gasit doar la http://ccna.ro/lpic dar nu stiu mai nimic despre ei.

Comptia Linux+ mai este o alternativa de certificare, la fel este si RHCE sau RHCT, dar din cate am vazut la noi daca nu reusesti sa faci firma sa iti plateasca pentru cursul de RHCE, cred ca e ceva mai dificil sa scoti 1200 de euro din buzunar pentru unul.

Eu recomand cursul de Linux de la Infoacademy, l-am urmat si pot spune ca a fost foarte educativ si util. Educativ deoarece a umplut cateva goluri pe care le aveam pe ici pe colo si am mai invatat si lucruri noi, util pentru ca s-a predat si ceva despre Solaris, nu chestii foarte avansate, dar care mi-au fost de folos la un interviu unde am fost intrebat de asa ceva si am stiut sa raspund. Cursul cand l-am facut eu era dintr-un singur modul, acum e separat in doua module.

Primul modul este pentru cineva care nu a avut niciodata vreo treaba cu Linux-ul, pentru ca te ia de la zero absolut. Eu am crezut ca o sa fie multe abureli si chestii banale, dar nu a fost chiar asa. Trece prin "anatomia" unui sistem de operare Linux, trece prin cateva chestii foarte interesante legate de partitionare, zona superblock, tabela de partitii, bash scripting si apoi intra in zona "hardcore" (programa si ceea ce se preda este trecuta pe site in link-ul de mai sus). In zona "hardcore" sunt lucruri avansate, se trece prin instalarea si compilarea unui kernel, configurari pentru dns, dhcp, http, mail, iptables, criptografie si certificate digitale.

Acum poate difera un pic din punct de vedere al ordonarii acestor aspecte pentru ca s-a trecut la module, iar impartirea exacta a ce se preda si unde si cat costa, o gasiti pe link-ul de mai sus.

Ca parere generala, recomand ambele module pentru ca prezinta aspecte in unul care nu sunt acoperite in celalalt (chestiile despre Solaris le-am invatat din ceea ce este acum modulul 1).

Cheers.

p.s.: mai este un moderator care a facut cursuri la Infoacademy, cred chiar cel de Linux, dar nu mai retin care ...

Editat ultima oară de danny_b85 (21 Aug 2009 20:20:13)

"The universe is vast and we are so small. There is only one thing we can ever truly control. What's that? Whether we are good or evil"
"Knowledge is power, but how you use that power defines whether you are good, or evil."

RHCE

#8 22 Aug 2009 11:50:40

littlecioby
Membru

@danny_b85: Merci de informatii, mi-au prins foarte bine. Se pare ca Infoacademy astia au preturi de bun simt. Adica in 6-7 luni poti sa zici ca urmand cursurile lor ai obtinut o calificare cu care te duci oriunde si lucrezi admin de retea sau altceva. SI ofera si reducere pentru studenti/masteranzi. big_smile

#9 23 Aug 2009 22:13:22

Nireve
Membru
Înregistrat: 04 Nov 2008

Pe diploma de linux nu da nimeni 2 lei... eu am Linux Network Administrator din...2000 cred, sincer n-a cerut nimeni diploma asta, habar nu am nici pe unde mai este....

La banii astia mai bine faci un curs de Unix Administrator - SOLARIS ( 400 EU ), si cred ca te scoti mai bine decat cu un curs linux.

http://www.promanagement.ro/courses/course/?course=726

Adevarul este ca marile companii nu sunt pe linux, ori Unix (mai rar), ori Microsoft (din pacate mai des), sper sa faci o alegere buna pana la urma smile

#10 25 Aug 2009 08:01:22

danny_b85
Membru

Adica in 6-7 luni poti sa zici ca urmand cursurile lor ai obtinut o calificare cu care te duci oriunde si lucrezi admin de retea sau altceva

Adica pe mine personal cursul m-a ajutat sa mai umplu din goluri pe ici, pe colo si sa invat lucruri noi. La interviuri nu stiu daca a fost neaparat diploma in sine un ajutor, nimeni nu m-a intrebat de ea, iar asta este un aspect foarte important, la interviu conteaza ceea ce stii, nu ceea ce scrie pe o foaie de hartie. Deci scopul este ca la sfarsitul cursului sa ramai cu un bagaj de cunostinte, pentru ca la un interviu n-o sa stea nimeni dupa tine sa cauti pe google raspunsul la o intrebare, nici sa te uiti prin notite, ori stii ori nu stii.

Eu consider ca perioada in care suntem acum cu nivelul de dezvoltare al tehnologiei existent reprezinta un ideal la care generatiile anterioare nu au avut acces si suntem mai norocosi din acest punct de vedere si ar trebui sa profitam de accesul pe care il avem la informatie. Acum multi ani, persoanele care stiau Unix erau relativ rare si foarte cautate, insa pentru a dobandi acele cunostinte, trebuiau sa munceasca, trebuiau sa invete, hands-on experience, nu cum avem acum, pica un server, da-i copy+paste la o linie de eroare din log pe google si ai aflat raspunsul pentru care nu iti mai functioneaza serverul.

Acum daca vrei sa instalezi un server web, gen apache, ai sute de pagini cu documentatie pe net, ai exemple de configurare, ai tot felul de resurse disponibile pe care le poti folosi, insa in trecut, cand nu prea era nici acces la internet sau era scump, cand documentatia nu prea exista, cand aparea o problema trebuia sa o rezolvi singur, trebuia sa fii un pic masochist, sa iti storci creierii pana gaseai raspunsul. Acum nu mai e cazul, iar asta consider eu a fi un mare avantaj, acum daca te dedici poti ajunge la un nivel de cunostinte ridicat, iar asta se poate translata in gasirea unui job care se plateste bine, dar nu te baza pe diploma ca fiind acel tichet care iti va garanta angajarea in orice firma sau chestii de genul asta.

Iar ce a spus @Nireve este adevarat, companiile mari nu stau pe Linux, ci pe Windows, insa nu trebuie sa generalizezi, intr-o companie mare vei gasi si Linux si Windows (si posibil si Unix), numai ca in proportii diferite, in general utilizatorii vor lucra pe Windows, iar o parte din servere vor fi pe Linux/Unix (ex.: Vodafone lucreaza cu servere HP-UX).

Insa ca si regula generala, ceea ce am observat eu este ca o companie nu mai cauta (decat in cazuri ceva mai rare) persoane care sa fie bune intr-un singur domeniu si atat. Se cauta persoane care sa stie si Windows (pentru ca utilizatorii asta folosesc intr-o firma), sa stie si Linux (pentru ca mai exista de obicei si un server sau doua pentru mail, DNS, poate si un site web acolo, un share de Samba, firewall, NAT, rutare, etc.) si sa stie si Cisco (pentru ca posibil este o firma care are cerinte care necesita echipamente hardware pentru anumite task-uri).

De aici si ideea mea de mai sus cu bagajul de cunostinte cat mai mare si ar trebui sa adaug, cat mai variat. Dar paradoxul de care se loveste multa lume este cel in care incearca sa se angajeze la o firma, iar acea firma cere experienta in domeniu, iar tu ca viitor angajat, ai o facultate, ai o diploma sau doua, dar nu ai experienta. De ce paradox? Pentru ca nimeni nu te angajeaza fara experienta, iar experienta nu ai cum sa o dobandesti decat daca esti angajat. Este un aspect de care si eu m-am lovit si poate si altii care este ceva mai grav decat altele pentru ca atunci conteaza mai putin bagajul de cunostinte, daca pe lista de cerinte ale angajatorului, vechimea este o cerinta minima.

Cheers.

p.s.: si examenele pentru cursul de Linux de la Infoacademy se sustin online (de acasa sau din alta parte) cu exceptia examenului mid-term si a celui final, care se sustin la Infoacademy.
p.p.s.: si daca ar fi sa recomand ceva, chiar daca e o diferenta considerabila de pret, nu as recomanda cursurile Ubuntu Certified Professional, ci cele RedHat Certified Technician si RedHat Certified Engineer, deoarece in afara anumitor situatii in care vreun fanboy Ubuntu instaleaza cate un server pe la locul de munca, companiile mari folosesc Gentoo, iar cele care in care adminii nu au cunostinte asa avansate folosesc CentOS si RedHat Enterprise Linux (fara suport de update-uri)
p.p.p.s.: iar in prezent urmez cursurile de Cisco, tot la Infoacademy

Editat ultima oară de danny_b85 (25 Aug 2009 08:08:22)

"The universe is vast and we are so small. There is only one thing we can ever truly control. What's that? Whether we are good or evil"
"Knowledge is power, but how you use that power defines whether you are good, or evil."

RHCE

#11 25 Aug 2009 17:24:32

littlecioby
Membru

@danny_b85: Pai eu nu vreau sa fac doar cursurile de linux de la infoacademy. am vazut ca ei fac si cursuri cisco, si vreau sa incep cu cisco sa merg pana la ce nivel cred eu ca e cazul cu cisco, dupa care sa fac cursul de unix/lnux de la ei. pentru ca stiu ca e bine sa stii si retelistica si unix/linux.
Apropo, cunosc pe cineva care lucreaza admin de retea si nu are nicio certificare in domeniu. Abia acum ( adica dupa vreo cateva luni de munca) se gandeste sa se duca sa-si ia certificarile Microsoft. Aaa, si nici experienta nu avea in domeniul retelisticii. Asta e, unii au noroc cu carul. Eu vreau sa compensez prin cunostinte.

#12 25 Aug 2009 21:58:16

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

littlecioby a scris:

@danny_b85: Pai eu nu vreau sa fac doar cursurile de linux de la infoacademy. am vazut ca ei fac si cursuri cisco, si vreau sa incep cu cisco sa merg pana la ce nivel cred eu ca e cazul cu cisco, dupa care sa fac cursul de unix/lnux de la ei. pentru ca stiu ca e bine sa stii si retelistica si unix/linux.
Apropo, cunosc pe cineva care lucreaza admin de retea si nu are nicio certificare in domeniu. Abia acum ( adica dupa vreo cateva luni de munca) se gandeste sa se duca sa-si ia certificarile Microsoft. Aaa, si nici experienta nu avea in domeniul retelisticii. Asta e, unii au noroc cu carul. Eu vreau sa compensez prin cunostinte.

Mai urat e cand faci ceva gresit si ai dat de belea big_smile
Atunci iti doresti sa fi facut si niste cursuri!

#13 26 Aug 2009 11:10:13

danny_b85
Membru

cunosc pe cineva care lucreaza admin de retea si nu are nicio certificare in domeniu

Si eu cunosc multe persoane care lucreaza in domeniu ca admin/network engineer, etc. si nu au certificari in domeniu, dar se pricep. Punct. De aceea am spus ca e mai putin importanta diploma si este mult mai important ceea ce stii, bagajul de cunostinte.

Cheers.

RHCE

Feed

Antet forum