Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 04 Jul 2009 14:11:57

xubo
Membru nou
Înregistrat: 25 Aug 2007

Campania "Aici gasiti Ubuntu!"

Ceea ce va propun aici pleaca de la urmatoarele idei:
1. Campania e adresata in primul rand celor care nu au auzit in viata lor de Ubuntu. De aceea si forma de prezentare e axata in principal pe starnirea curiozitatii.
2. Sa fie relativ simplu de realizat de oricine si cu resurse minime;
3. Sa valorifice principalul nostru canal de comunicare cu cei interesati sa afle mai multe: site-ul ubuntu.ro.

Argumente pro:
- Personal consider ca numele Ubuntu are o sonoritate aparte care ramane usor "infipta" si in mintea celor nu au mai auzit niciodata de el. Suficient, zic eu, cat sa le starneasca curiozitatea despre ubuntu.ro;
- Daca repetam pana in iarna campania asta de cateva ori, avem mai multe sanse sa captam apoi atentia odata cu lansarea noii versiuni de Ubuntu. Important in campania asta e ca lumea sa devina obisnuita cu acest nume (chiar daca nu au facut si pasul de a se interesa mai in amanunt despre semnificatia lui). Daca atunci cand va fi lansat noul Ubuntu vom avea si norocul de a fi prezenti pe vreun canal media (ziare, TV etc.), iar numele nu va fi complet nou, avem mult mai mari sanse ca si cei ce l-au mai auzit sa nu sara peste respectiva stire;
- Elevii au terminat scoala si au acuma timp destul sa incerce tot felul de lucruri. De ce n-ar incerca si un Ubuntu?
- Metoda de promovare e simpla si similara anunturilor lipite pe stalpi cu numerele de telefon gata decupate;

Materialul de lucru l-am realizat si il puteti vedea aici:
http://img240.imageshack.us/img240/4859/aicigasitiubuntu.th.jpg

Fisierele .svg si .pdf pentru listare le vom pune pe site daca ideea vi se pare ok si forma de realizare de asemenea.

Argumente contra:
- mai mult ca sigur ca necesita ceva aprobari pentru a lipi foile prin oras si nu stiu daca aprobarile respective se dau si pentru persoane fizice;
- in acest moment site-ul nu este gata (din punctul meu de vedere) pentru a raspunde in 5 min. intrebarilor celor care nu stiu absolut nimic despre Ubuntu in special sau despre sisteme de operare alternative in general.

Probleme de rezolvat:
- Daca cineva a mai lipit afise prin oras si stie sa ne spuna ce aprobari trebuie si de unde se obtin, e binevenit;
- Cu ce fel de clei se lipesc afisele de spectacole si pe unde se gaseste?
- Site-ul ubuntu.ro mai trebuie modificat. Eu am inceput deocamdata de test cu pagina: participati, dar o sa modific si alte pagini. Daca aveti sugestii, sunt binevenite.

"2+2=5 pentru valori foarte mari ale lui 2!"

#2 05 Jul 2009 23:39:54

adiroiban
Administrator
Locaţie: Sighișoara
Înregistrat: 22 Mar 2007
Site web

Re: Campania "Aici gasiti Ubuntu!"

Nu cred că e fezabil să obţinem aprobări... foarte probabil că nu le vom obţine.

Putem însă pune astfel de afişe în spaţiile publice de anunţuri .
Exemplu în afişierele din facultăţi / cămine / cantină / staţii de autobuz smile

La spectacole se lipesc în general cu aracet... că e ieftin şi merge cu bidineaua.
Mai noi, generaţia mai tânără foloseşte bandă dublu adezivă. Aplica banda de acasă şi doar dezlipeşte partea a două la locul faptei.

Aşa am făcut pentru afişele cu Ubuntu pe care le-am pus în Cluj.

Când e gata putem da un anunţ pe ubunut.ro. Daca mai avem şi o pagină pe ubuntu.ro dedicată, e şi mai bine.

#3 06 Sep 2009 15:44:46

Perghel_Alin
Membru
Locaţie: /localhost/TarguMures
Înregistrat: 04 Sep 2009
Site web

Re: Campania "Aici gasiti Ubuntu!"

Nu ai nevoie de nici o aprobare , la noi in Targu Mures blocurile au Afisier si se poate lipi orice anunt , deasemea pe usa din fata scoli .
Singurele locuri unde ai nevoie de aprobarea primariei este pe panourile din parcuri / stati autobuz .
dar in 20 minute am lipit 10 materiale .

Ce e mai greu e cu pregatitul lor , restul merge ca uns .

Salutare: am trecut la DolarSoft si folosesc Vista7[copia interfetei KDE]
Cu siguranta ma voi intoarce dar nu aici . Probabil ca voi trage cu ochiul .
    Am uitat : DolarSoft = Microsoft

Feed

Antet forum