Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!
  • Index
  •  » Sugestii
  •  » Funcţionalitate nouă - Reputaţie, Apreciere , Thank you

Sondaj

Considerați folositoare facilitatea de apreciere a unui utilizator ?

Da

80% - 49
Nu

19% - 12
Participanți: 62

#1 31 Oct 2009 16:24:47

adiroiban
Administrator
Locaţie: Sighișoara
Înregistrat: 22 Mar 2007
Site web

Funcţionalitate nouă - Reputaţie, Apreciere , Thank you

Am adăugat şi un sistem de „apreciere” a unui utilizator. Se pot da apreciere pozitive sau negative. Acestea trebuie neapărat însoţite de un motiv.

Nu am ştiu cum să tradu termenul. Orice sugestie este binevenită.

Atunci când faceți o apreciere, o faceți pentru o persoană, nu pentru un anumit post pe care l-a scris.

Vă rog să testați.

Spor!

#2 31 Oct 2009 16:30:43

iKonaK
Membru
Locaţie: Romania
Înregistrat: 16 Nov 2007

Re: Funcţionalitate nouă - Reputaţie, Apreciere , Thank you

"-" nu e cam acelasi lucru cu "Raportează" ?
Eu cred ca mai simplu ar fi fost un buton de "Multumesc" ...

#3 31 Oct 2009 16:30:48

Johane
Membru
Locaţie: Craiova
Înregistrat: 19 Oct 2008
Site web

Am testat eu puțin și se pare că sistemul de apreciere merge foarte bine smile

Felicitări adiroiban

Membru Craiova Linux Users Grup
"The mind is like a parachute - it works only when it is open"

#4 31 Oct 2009 16:34:57

adiroiban
Administrator
Site web

iKonaK a scris:

"-" nu e cam acelasi lucru cu "Raportează" ?
Eu cred ca mai simplu ar fi fost un buton de "Multumesc" ...

E adevărat „-” are ceva în comun cu raportarea. Dar dai „-” persoane, nu doar unui post pe care l-a pus.

De exemplu se poate ca o persoană să mai greșească și raportezi un post. Dacă vezi că continuă poți să îi dai o apreciere negativa.

În general „Raportează” se folosește doar pentru postările care sunt offtopic și nu își au rostul.
În plus, „Raportează” nu ține minte de câte ori cineva a fost „pârât” / „raporta”
Sistemul curent te lasă să „raportezi” și lucrurile bune și acestea rămân consemnate.

Probabil că ar fi fost mai simplu un buton cu Mulțumesc.
Deocadată atât m-a dus capul.

Dacă știți un astfel de modul, vă rog să mă anunțați și voi încerca să îl implementez.

#5 31 Oct 2009 17:09:34

shogun1
Membru
Înregistrat: 01 Apr 2009
Site web

Pe de o parte e mai bine asa, cu conditia sa nu apara ¨perieri¨. Daca se exprima doar aprecierea/dezaprobarea fata de un act, o atitudine(nu fata de o persoana !!!), e ok...
Nu stiu daca e buna chestia cu motivul, sa nu apara aprecieri ditirambice ! Just i wonder...

Editat ultima oară de shogun1 (31 Oct 2009 17:18:21)

#6 31 Oct 2009 17:32:56

tzepu
GM
Locaţie: Bistrita
Înregistrat: 14 Feb 2008
Site web

excelenta  ideea (ma gandeam de ceva vreme sa propun
parerea mea
nu ar fi mai bine sa redenumesti in "Reputatie"?
mi se pare ca suna mult mai bine
iar ideea cu motivul ajuta impotriva 'perierii'(cred eu)(e usor sa dai un +, dar cand trebuie sa zici si de ce.....)
o alta sugestie, mie unul mi se pare mai la indemana dreapta plus si stanga minus, adica ma refer la schimbarea butoanelor (e minora, dar ....)
poate ar mai fi utila o linie (cred ca nu ingreuneaza/infloreste prea mult pagina) cu "Thanks" si astfel acoperi si aspectul "postare utila"

Cât trăiește omu'nvață și când moare tăt prost moare.

#7 31 Oct 2009 17:37:10

geralddan
Master Chef
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

imi place ideea,democratica si practica.

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

#8 01 Nov 2009 17:16:04

adiroiban
Administrator
Site web

Se poate folosis sitemul de reputație și ca „Thank you” pentru un post bun.

O persoană poate să primească mai multe + (plusuri) sau - (minusuri) de la acelai utilizator.

Există o limită de cate aprecieri pe oră poți face pentru o persoană. Acum e configurat 1 apreciere pe persoană la 100 de minute.

#9 02 Nov 2009 21:21:03

vladi
Oaspete

Studiu de caz:

Un membru al forumului a considerat sa dea vot negativ (mie si altui membru care postase intr-un topic) doar pentru ca a fost deranjat de cele 2 mesaje.
Mesaje care nu au fost nici injurioase, nici pe langa subiect. Doar au exprimat niste puncte de vedere.

Nu mor eu ca mi-a dat pustiul ala cu nervii inflamati vot negativ, dar daca tot exista acest instrument hai sa il folosim dupa niste reguli mai bine definite.

#10 02 Nov 2009 21:27:14

vladi
Oaspete

Traiasca [cei] cu drept de vot big_smile
               ^
editat de alinrus

Editat ultima oară de vladi (02 Nov 2009 21:28:10)

#11 03 Nov 2009 09:58:03

bo_bo
Membru
Locaţie: Baia Mare
Înregistrat: 25 Jun 2008

E foarte buna adaugarea "rep" si thank you.
Just give me the beans big_smile

e7200+Freezer 7 Pro/P5QL PRO+Porter N881+HR-05 SLI/2x1GB Dominator@1066/EN8800GT HTDP 256M+AC Accelero S1 Rev2+CM Neon 120/ WingRS 100+LED Fan mod/ Modecom Feel II 500W+Fan Mod
Skills: pc modding - 60%, electronica - 85%, retelistica&ubuntu/Debian 85%

#12 03 Nov 2009 10:15:03

Riddick
Moderator
Înregistrat: 11 Nov 2007
Site web

vladi a scris:

Studiu de caz:

Un membru al forumului a considerat sa dea vot negativ (mie si altui membru care postase intr-un topic) doar pentru ca a fost deranjat de cele 2 mesaje.
Mesaje care nu au fost nici injurioase, nici pe langa subiect. Doar au exprimat niste puncte de vedere.

Nu mor eu ca mi-a dat pustiul ala cu nervii inflamati vot negativ, dar daca tot exista acest instrument hai sa il folosim dupa niste reguli mai bine definite.

Tocmai aseara am postat ceva asemanator,insa ulterior m-am razgandit si l-am sters.
Da,uneori pare a fi o metoda de "pedeapsa" daca nu scrii pe placul celui ce initiaza un topic...si nu se pune problema de libertatea fiecaruia,ci problema de etica. as prefera sa se faca verbal "depunctarea",cu argumente pro sau contra la subiect,nu sa se puna sub semnul intrebarii nu reputatia mea,ci a altor amici de aici de pe forum,mult mai priceputi si mai activi.

Nintendo Network ID: Bodolay

#13 03 Nov 2009 10:28:28

XeNNo
Membru
Locaţie: Navodari - Constanta
Înregistrat: 03 Oct 2009
Site web

Ok !
E binevenita ideea ... dar ar fi interesant (zic eu) si un link catre un TOP wink

EN | RO |

#14 03 Nov 2009 10:35:06

SethX
Membru
Locaţie: Cluj-Napoca
Înregistrat: 19 Apr 2008
Site web

Cred ca enuntarea "reputatie" este neadecvata.
As recomanda "Aprecieri". Termenul este mai putin interpretabil si indica direct semnificatia numarului.
Conform DEX:
REPUTÁȚIE ~i f. 1) Opinie publică (favorabilă sau defavorabilă) pe care o manifestă publicul pentru o persoană sau pentru un lucru; faimă. ♢ Se bucură de ~ bună. 2) Apreciere publică înaltă (a unei persoane sau a unui lucru) pentru calități deosebite; faimă; slavă; popularitate; renume. [G.-D. reputației; Sil. -ți-e] /<fr. réputation, lat. reputatio, ~onis   

APRECIÉRE, aprecieri, s.f. Acțiunea de a aprecia și rezultatul ei. ♢ Expr. A lăsa (ceva) la aprecierea cuiva = a lăsa pe cineva să chibzuiască și să hotărască singur (într-o problemă). [Pr.: -ci-e-] – V. aprecia. 

Nu vorbim de calitati deosebite (desi poate sunt) ci de simpla activitate pe forum a cuiva. Iar ceilalti o apreciaza... si rezultatul este numarul.
Pro....contra?
Pareri?

Linuxim osteni???????
Linuxim ..Maria-Ta!!!!

#15 03 Nov 2009 10:39:36

vladi
Oaspete

Parerea mea este ca ne concentram pe un subiect care nu ne ajuta (aproape) in nici un fel.
Sunt multe alte lucruri pe care ar trebui sa le imbunatatim si care ar avea nevoie de atentia si implicarea noastra.
Decat sa dezbatem probleme inchipuite mai bine ne apucam sa facem ceva concret.
-- Doar o opinie --

#16 03 Nov 2009 17:04:14

Riddick
Moderator
Site web

Studiu de caz #2:
aici http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?id=7223 se depuncteaza la greu,daca indraznesti sa scrii o remarca sau sa comentezi. Observ ca deja se abuzeaza de aceasta functie. Daca,in extremis,tzii la punctele acumulate,ti-e si groaza sa scrii ceva,ca te trezesti cu un minus in avatar.
Ce oameni...da' ce familie!...

Editat ultima oară de Riddick (03 Nov 2009 17:04:43)

#17 03 Nov 2009 17:41:51

geralddan
Master Chef

Am fost de acord cu idea la inceput,dar acum incep sa am unele indoieli,gandindu-ma mai bine.In primul rand,un "multumesc" la finalul postarii pentru cel ce te-a ajutat,eu cred ca este de-ajuns.Acest forum se poate transforma intr-un concurs de ego-uri si cred ca nu asta este menirea lui.Deja se cunosc cei care se implica si ajuta,asa ca nu vad de ce se consuma atata energie in discutii sterile(reputatie sau apreciere-un ex).Daca intra cineva nou pe forum,o sa-si dea imediat seama de reputatia cuiva citind postarile.Credeti ca "adiroban" spre exemplu,are nevoie de o asemenea statistica?Astept argumente in contra.

#18 03 Nov 2009 18:08:04

vladi
Oaspete

geralddan a scris:

Am fost de acord cu idea la inceput,dar acum incep sa am unele indoieli,gandindu-ma mai bine. In primul rand, un "multumesc" la finalul postarii pentru cel ce te-a ajutat, eu cred ca este de-ajuns.Acest forum se poate transforma intr-un concurs de ego-uri si cred ca nu asta este menirea lui. Credeti ca "adiroban" spre exemplu,are nevoie de o asemenea statistica?Astept argumente in contra.

Ai perfecta dreptate.

#19 03 Nov 2009 18:11:48

Riddick
Moderator
Site web

Tocmai! Cine are o anumita vechime aici,ii stie pe Adiroiban,pe DoruHush (salut Dorule,oriunde-ai fi!),venerix etc. Si nu cred ca au nevoie sa vada in avatar o cifra anume ca sa-si formeze o idee despre cu cine stau de vorba. Si vine unu,din categoria "habar n-am cum se instaleaza Ubuntu,dar rad tot Windows-ul de pe HDD!" si te depuncteaza lejer,ca vezi Doamne nu te-ai ridicat la nivelul lui cu raspunsul. Ca sa nu mai vorbesc de senzatia de teroare: nu mai poti spune nimic ca PAC! te-a si depunctat.

Sa nu fiu inteles gresit,nu cred ca sta cineva in punctajul respectiv,ca doar nu aia ne face mai mari sau mai mici. Insa...devine penibil.

#20 03 Nov 2009 18:16:16

geralddan
Master Chef

Sa mai asteptam cateva argumente si dupa aceea propun sa inchidem subiectul.Il astept mai ales pe adiroban cel care a avut ideea asta.

#21 03 Nov 2009 18:39:51

shogun1
Membru
Înregistrat: 01 Apr 2009
Site web

Pai daca nu conteaza ce atata tam-tam (ce senzatie de teroare cu depunctarea asta; credeti ca cei ce primesc bobarnace, suturi, ironii, replici gratuite merita un tratament rau fiindca "habar n-au sa instaleze Ubuntu") ? Sistemul e bun doar pt. laude ? Sau e numai pt. unii ? Personal consider ca are rolul de "aranjare" a forumului insusi, poti ajuta sau sprijini pe cineva , ok, nu, abtine-te macar de la "ironii", cei cu probleme numai de asta nu au nevoie !!! La fel, ajuti, bravo, primesti puncte, poate sunt utile unora.
Riddick, no offence, tu esti un tip cu glanda umorului, spiritual, chiar ironic ! Apreciaza te rog ironia situatiei mai mult, sa radem si la glumele altora...
La urma urmei e un sistem ce arata intr-un fel cum ne percepem unii pe altii, mai degraba decat care e mai cunoscator (expertii ii cunoastem cu totii). Singurul lucru ce cred ca ar trebui adaugat ar fi ca cel ce primeste un vot negativ sa fie anuntat de staff in legatura cu motivul (nu conteaza cel cu aprecierea, doar motivul).De ce ? Pai daca cineva crede ca merit asta, ok - parerea lui, o respect, dar as dori sa stiu ce l-a nemultumit, poate ma indrept, sau ezit inainte sa fac ceva similar/sau poate ma amuz de celalalt in sinea mea (fara sa raspund cu aceeasi moneda, de aia zic ca trebuie spus doar motivul, nu si "electorul") smile Intr-o comunitate ca asta nu ar trebui sa existe nici un "Primus inter pares" !!!

L.E. - M-am uitat putin la "scoruri" si mi se pare ca reflecta destul de fidel realitatea, cu mici exceptii ( una sunt chiar eu, nu stiu cum am capatat votul ala, nu stiu daca il meritam, multumesc oricum "votantului"). Sunt convins ca pe parcurs lucrurile se vor aranja ...

Editat ultima oară de shogun1 (03 Nov 2009 18:48:24)

#22 03 Nov 2009 18:50:15

tzepu
GM
Locaţie: Bistrita
Înregistrat: 14 Feb 2008
Site web

dragilor
numa nu va stresati prea tare
nu va creste oaresce mai mare daca aveti puncte in plus

la inceput probabil o sa simta cand te depuncteaza careva, dar aici vorbim de termen lung, daca azi ai un 'costel'(cat de des apare cate unul din asta?) care de depuncteaza, maine tipul e plecat in 'sapte mai calde', iar in timp, punctele de reputatie o sa li se adune celor care sunt apreciati (subiectiv sau nu) de catre ceilalti membrii ai comunitatii

tot ce trebuie sa faceti e sa nu mai puneti la suflet atat numarul ala, ignorati-l, (e pentru incepatori, sa poate face o diferenta intre sfaturi, cei care povestesc aici de unul sau mai multi ani nu au nevoie de puncte pentru recunoastere)
in cateva luni o sa se vada diferenta, fara sa mai conteze 'costel' (iertare celor care poarta cu mandrie acest nume)
spor si numa bine

Cât trăiește omu'nvață și când moare tăt prost moare.

#23 03 Nov 2009 18:52:42

bo_bo
Membru

Fie reputatie, fie thank you, ideea e buna.
Daca va ramane reputatie, cred ca ar fi mai bine sa nu existe posibilitatea de acordare de reputatie negativa, eventual, functia sa fie demunita simplu "rep".

e7200+Freezer 7 Pro/P5QL PRO+Porter N881+HR-05 SLI/2x1GB Dominator@1066/EN8800GT HTDP 256M+AC Accelero S1 Rev2+CM Neon 120/ WingRS 100+LED Fan mod/ Modecom Feel II 500W+Fan Mod

#24 03 Nov 2009 18:57:22

adiroiban
Administrator
Site web

Eu am venit cu implementarea, nu cu idea smile

Nu îmi place idea cu închisul subiectului. Votul rămâne deschis iar atât timp cât majoritatea votează pentru, vom încerca să ne supunem smile

Eu unul nu vreau să fac pe poliţistul şi să mă apuc să judec dacă o apreciere trebuie ştearsă sau nu.

Din punctul meu de vedere, toate aprecierile sunt corecte doarece ele reflectă percepţia celui care le-a acordat.

#25 03 Nov 2009 19:02:44

bo_bo
Membru

[offtopic]

adiroiban a scris:

Din punctul meu de vedere, toate aprecierile sunt corecte doarece ele reflectă percepţia celui care le-a acordat.

vai ce imaginatie am smile) aprecierile reflecta perceptia celui care le-a acordat, dar nu avem certitudinea ca cel ce acorda aprecieri are discernamant sau percepe societatea in parametrii smile)
[/offtopic]

Feed
  • Index
  •  » Sugestii
  •  » Funcţionalitate nouă - Reputaţie, Apreciere , Thank you

Antet forum