Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 30 Sep 2006 07:57:16

jetix
Membru
Locaţie: BT
Înregistrat: 03 Mar 2006
Site web

"O saptamana in linia de comanda"

Multi dintre noi suntem legati (as zice cam prea mult) de interfata grafica. De cele mai multe ori interactionam cu modul text doar cand se ivesc probleme si nu mai avem acces la interfata grafica.
Propunerea mea se refera la realizarea unei sectiuni in care sa fie propuse si prezentate alternative-corespondent in mod text ale programelor in mod GUI. Si cred ca cel mai nimerit ar fi de inceput cu programe care sunt folosite in mod curent, gen multimedia, pentru internet ...etc.

p.s. Ideea si titlul nu-mi apartine, dar m-au incitat la recitirea articolului de unde au fost preluate. Ele apartin lui Cypress si au fost publicate intr-un numar al revistei MyC.

#2 30 Sep 2006 08:45:28

sebastian
Administrator
Locaţie: Shanghai / Timisoara
Înregistrat: 31 Jul 2005

Re: "O saptamana in linia de comanda"

ideea este buna, caci sta la baza idei de linux.
odata inteleasa duce la stapanirea sistemului de operare.

pai putem face o sectiune numita CLI - Command Line Interface.

acesta este de fapt un quest, o incercare de a converti toti utilizatorii firefox si flash, audio-video si grafica 2D-3D la wget, lynx, mpg123, mc, ls, cd, top, ps ... cam greu de convins, dar cu dedesubturi multe si interesante.

mai subscrie cineva acestei idei ?

#3 30 Sep 2006 09:03:22

Ze
Membru
Înregistrat: 21 Aug 2006

Eu sunt de acord, să înţeleg că vine omu cu o problemă şi  noi îi propunem o alternativă prin CLI, sau pur şi simplu postăm noi diferite comenzi uzuale?

O chestie ar fii că noi veniţii nu cred că vor ştie ce este CLI şi vor posta direct în Consolă

Disparut JACK SHEPARD doctor american.
La data disparitiei purta costum si o servieta de piele.
39 de ani; 1,88 m

#4 30 Sep 2006 22:23:04

jetix
Membru
Locaţie: BT
Înregistrat: 03 Mar 2006
Site web

Senzatia care o simti cand treci de pe GUI in CLI e destul de stranie, de parca ai fi abandonat intr-o lume necunoscuta (cel putin asa a fost senzatia mea prima data), dar dupa ce te obisnuiesti incepe sa-ti placa. Ideea enuntata de sebastian e cea care m-a facut sa deschid acest post, de a intelege linux-ul prin modul text. Nu e nevoie sa vina cineva cu o problema, ci pur si simplu cei care cunosc si/sau folosesc un asemenea program sa-l faca cunoscut, o descriere, comenzi, etc...  De asemenea link-uri care trateaza aceasta problema sunt binevenite (economisesc timp) iar daca la acestea se mai adauga un comentariu este si mai bine. Cine are timp si poate sa faca o traducere va avea parte de recunostinta "umanitatii". smile
Deci....?

Editat ultima oară de jetix (30 Sep 2006 22:23:42)

#5 30 Sep 2006 23:19:46

sandu
Membru
Înregistrat: 14 Feb 2006

DA, corect; cine vrea si poate, va participa la acest demers, care eu il consider esential ptr cineva care va aborda un anume linux. Este foarte usor ptr oricine sa spuna 'vezi site-ul ....'(respect pozitia cunoscatorilor "meseriasi" care stiu unde sa te trimita) , dar trebuie si o pozitie a utilizatorului de rand(user frendly) care nu este expert IT dar vrea si isi doreste sa foloseasca linux(ubuntu). Pentru mine este clar,  LINUX nu este o competitie,  este o optiune care o respect prin conditiile impuse, asa o tratez si regret ca nu pot sa partcip la promovarea acestui sistem. Daca sunt entuziasti(si spre norocul nostru sunt foarte multi) care sunt in masura, prin munca lor, sa cedeze o parte din cunostintele acumulate in linux si deci sa ne dezmeticeasca pe noi cei necunocatori, este un fapt care este imbucurator ptr un asemenea forum.
Propunerea lui jetix este clara, noi trebuie sa-l castigam pe Cypress si oameni de talia lui; va castiga cei care vor respecta valoarea, nu cei care vor fi patimasi,  indiferent de ce parte vor fi ei.
A intra in linux fara GUI este o sansa pentru oricine suporta provocarea.  Nu este ceva ce vine de la sine, dar este un fapt ce determina trecerea catre o alta intelegere IT, catre o alta filozofie a comunicatiilor.  Este clar ptr oricine ca o abordare non-GIU(CLI - Command Line Interface.) este esenta sitemului linux si trebuie inteleasa si aplicata spre a fi invatata. Forumul nu poate ascunde acest fapt si deci trebuie sa provoace o astfel de dezbatere ptr a determina pe cei cunoscatori sa destainuie si sa dezvaluie o parte din aceste secrete. Eu intuiesc ca jetix este un practician care trebiuie inteles corect in dorinta lui. DA, orice documentare, indiferent ca se va va numi 'HowTo' sau 'Newbye' va determina o intelegere in abordarea sistemului linux in forma non-GUI. Respect si admir pe indiferent cine va participa in mod util la acest demers.  Succes.
sandu

#6 01 Oct 2006 15:19:23

ThunderM
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 18 Jun 2006

O sectiune dedicata liniei de comanda nu cred ca este necesara. Probleme privind linia de comanda pot fi discutate in celelalte sectiuni (diferita de la caz la caz) sau in sectiunea alte probleme. Nu sunt mama omida dar daca s-ar face o astfel de sectiune ne-am alege cu o sectiune gen "Alte medii grafice" unde se va posta din an in pasti. Cred ca problemele legate de CLI pot fi puse fara a supara pe nimeni mai ales in sectiunea consola.

All experiments should be reproductible . They should always fail in the same way...

#7 04 Oct 2006 10:33:04

d3vilus
Membru nou
Locaţie: Timisoara
Înregistrat: 28 Aug 2006

Singurul motiv pentru care folosesc CLI: servere. Utilizarea CLI doar asa de "fason" ca sa arat "uite muica, ascult mp3'uri fara winap" mi se pare o intoarcere in epoca de piatra... mai un pic si folosim ecranu' de la ceasu' electronic pe post de monitor... ca doar nu vrem GUI... totusi cele doua medii (CLI si GUI) se completeaza reciproc de minune in lumea linux... uneori pot rezolva mai rapid o problema folosind CLI... iar daca vrem sa fim productivi, GUI este ceea ce dorim...
Inca ceva: CLI nu se adreseaza incepatorilor... (parerea mea)... vad multi care intra pe cate un forum de linux si tzipa panicati: urgent! vreau un server de web, mail, mysql, php, ruter... etc.... iar ei habar n'au de bazele retelesticii... daca ii trimiti sa se documenteze, spun ca nu vrei sa'i ajuti, etc (asta'i deja offtopic)

#8 07 Oct 2006 18:17:22

Christmas
Membru
Înregistrat: 10 Aug 2006
Site web

Subscriu la ideea de a avea o sectie separata, sau poate sa fie folosita o sectie de HOW-TOs, tutoriale, tips & tricks?

Editat ultima oară de Christmas (18 Oct 2006 01:16:14)

Overhead the albatross hangs motionless upon the air...
TuxArena - Debian/Ubuntu/Mint Tutorials, News and Reviews
Intro Tutorials

#9 08 Oct 2006 19:06:48

sebastian
Administrator
Locaţie: Shanghai / Timisoara
Înregistrat: 31 Jul 2005

Am modificat definitia forumului Consola.
putem pune acum diverse probleme in acest forum

deja este cam stufos forumul; daca mai adaugam si alte sectiuni, devine tot mai greu de parcurs si cautat iformatii specifice. De aceea, raspund si sugerez sa postam aceste informatii, how to-uri in sectiunea consola.

Christmas, interesant.
vrei te rog - pentru a nu fii eu prea intrusiv - sa "muti" FLAC howto in sectiunea consola.

'thnx
Cu salutari

PS: scuze ptr. mesajul meu anterior, forumul Consola exista deja ... de la inceput.

#10 18 Oct 2006 01:16:49

Christmas
Membru
Înregistrat: 10 Aug 2006
Site web

sebastian a scris:

Christmas, interesant.
vrei te rog - pentru a nu fii eu prea intrusiv - sa "muti" FLAC howto in sectiunea consola.

'thnx
Cu salutari

Done. smile

Overhead the albatross hangs motionless upon the air...
TuxArena - Debian/Ubuntu/Mint Tutorials, News and Reviews
Intro Tutorials

Feed

Antet forum