Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 15 May 2010 20:16:09

Călin
Membru
Locaţie: Cluj Napoca
Înregistrat: 23 Feb 2010
Site web

Ubuntu 10.04 CD Case facut acasa

Buna ziua.

Am gasit acest link care va explica cum sa faceti un CD case pentru Ubuntu Lucid Lynx. Aveti nevoie doar de o foaie sau un carton A4 si o imprimanta. Descarcati Source.gz, tipariti pdf-ul dat si urmariti instructiuniile din Guide.png.
Eu am facut deja unul si va pot spune ca nu e rau, ba chiar as putea spune ca arata foarte frumos. Combinat cu tutorialul de aici, care va arata cum sa faceti un CD sa arate ca cd-ul original, iese ceva chiar frumos, elegant ba chiar profesional.

Sper ca am fost de folos!

Mult noroc!

EDIT: Am facut o poza(cu telefonul). Apasati aici.

EDIT2: @Johane eu mi-am facut deja 5 big_smile trebuie sa spun ca arata foarte bine tongue

Editat ultima oară de calinut1 (17 May 2010 18:02:54)

#2 17 May 2010 17:56:13

Johane
Membru
Locaţie: Craiova
Înregistrat: 19 Oct 2008
Site web

Re: Ubuntu 10.04 CD Case facut acasa

Niice smile. Ma apuc și eu să îmi fac 1-2 pentru colecție big_smile

Membru Craiova Linux Users Grup
"The mind is like a parachute - it works only when it is open"

#3 18 May 2010 15:52:38

calvarr
Membru
Înregistrat: 09 Sep 2007
Site web

tvmaxe-cli
☢☣☠

#4 18 May 2010 16:26:38

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Stickerele alea sunt facute in Photoshop.
Ce porcarie!!!

#5 18 May 2010 19:06:14

adiroiban
Administrator
Locaţie: Sighișoara
Înregistrat: 22 Mar 2007
Site web

Multe aspecte legate de design și grafică pentru noul look Ubuntu au fost realizate folosind și software proprietare. Inclusiv noul font Ubuntu este realizat în acest mod.
Atât timp cât rezultatul este liber, nu văd care e problema.

#6 19 May 2010 00:00:10

mxxcata
Membru
Înregistrat: 13 Apr 2007

Alexandru.Cucu a scris:

Stickerele alea sunt facute in Photoshop.
Ce porcarie!!!

cum ti-ai dat seama ca sunt in Photoshop?

A problem has been detected and windows has been shut down to prevent damage to computer. We are sorry for the incovinience.
If you were in the middle of something, the information you were working on might be lost.
Ps. have a nice day!!

#7 19 May 2010 00:07:15

marianvasile
Administrator
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 15 Jan 2008

stai liniștit, prietenul nostru nu este vrăjitor...omu` care le-a făcut vorbește despre asta pe gnome-look.org.

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#8 19 May 2010 00:19:17

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

Da, pe gnome-look e un comentariu in care autorul specifica ce soft a folosit.

#9 07 Jun 2010 14:56:04

Marius.Bob
Membru
Locaţie: Cluj-Napoca
Înregistrat: 04 Nov 2007
Site web

#10 07 Jun 2010 15:34:34

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

Varianta asta cred ca da mai bine pentru lightscribe:
http://img96.imageshack.us/img96/4357/ubuntulucidcdlabel.png

#11 07 Jun 2010 16:29:01

RHADE
Membru
Locaţie: Brașov
Înregistrat: 10 Jul 2009

Ce program folosiți ca să scrieți imagini folosind lightscribe-ul?

Prostia înseamnă să faci același lucru în mod repetat, așteptând rezultate diferite.

#12 07 Jun 2010 16:34:41

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

N-am folosit, dar stiu de uneltele astea: http://lightscribe.com/downloadSection/linux/index.aspx

[editat]

Software use agreement:

Attention
USE OF THE SOFTWARE IS SUBJECT TO THE HP SOFTWARE LICENSE TERMS SET FORTH BELOW. YOU AGREE TO BE BOUND BY THESE LICENSE TERMS BY INSTALLING, COPYING, OR OTHERWISE USING THIS SOFTWARE. IF YOU DO NOT AGREE, DO NOT INSTALL, COPY OR USE THE SOFTWARE.

HP SOFTWARE LICENSE TERMS

The following terms govern your use of the enclosed Software unless you have a separate written agreement with HP.

License Grant
HP grants you a license to Use one copy of the Software. "Use" means storing, loading, installing, executing or displaying the Software. You may not modify the Software or disable any licensing or control features of the Software. If the Software is licensed for "concurrent use", you may not allow more than the maximum number of authorized users to Use the Software concurrently.

Ownership
The Software is owned and copyrighted by HP or its third party suppliers. Your license confers no title or ownership in the Software and is not a sale of any rights in the Software. HP's third party suppliers may protect their rights in the event of any violation of these License Terms.

Copies and Adaptations
You may only make copies or adaptations of the Software for archival purposes or when copying or adaptation is an essential step in the authorized Use of the Software. You must reproduce all copyright notices in the original Software on all copies or adaptations. You may not copy the Software onto any bulletin board or similar system.

No Disassembly or Decryption
You may not disassemble or decompile the Software unless HP's prior written consent is obtained. In some jurisdictions, HP's consent may not be required for disassembly or decompilation. Upon request, you will provide HP with reasonably detailed information regarding any disassembly or decompilation. You may not decrypt the Software unless decryption is a necessary part of the operation of the Software.

Transfer
Your license will automatically terminate upon any transfer of the Software. Upon transfer, you must deliver the Software, including any copies and related documentation, to the transferee. The transferee must accept these License Terms as a condition to the transfer.

Termination
HP may terminate your license upon notice for failure to comply with any of these License Terms. Upon termination, you must immediately destroy the Software, together with all copies, adaptations and merged portions in any form.

Export Requirements
You may not export or re-export the Software or any copy or adaptation in violation of any applicable laws or regulations.

U.S. Government Restricted Rights
The Software and documentation have been developed entirely at private expense and are provided as "Commercial Computer Software" or "restricted computer software". They are delivered and licensed as "commercial computer software" as defined in DFARS 252.227-7013 (Oct 1988), DFARS 252.211-7015 (May 1991) or DFARS 252.227-7014 (Jun 1995), as a "commercial item" as defined in FAR 2.101 (a), or as "Restricted computer software" as defined in FAR 52.227-19 (Jun 1987) (or any equivalent agency regulation or contract clause), whichever is applicable. You have only those rights provided for such Software and Documentation by the applicable FAR or DFARS clause or the HP standard software agreement for the product.

HEWLETT-PACKARD 'AS IS' WARRANTY STATEMENT

DISCLAIMER: TO THE EXTENT ALLOWED BY LOCAL LAW, THIS HP SOFTWARE PRODUCT ("SOFTWARE") IS PROVIDED TO YOU "AS IS" WITHOUT WARRANTIES OR CONDITIONS OF ANY KIND, WHETHER ORAL OR WRITTEN, EXPRESS OR IMPLIED. HP SPECIFICALLY DISCLAIMS ANY IMPLIED WARRANTIES OR CONDITIONS OF MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, NON-INFRINGEMENT AND FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.Some countries, states and provinces do not allow exclusion of implied warranties or conditions, so the above exclusion may not apply to you.You may have other rights that vary from country to country, state to state, or province to province.

LIMITATION OF LIABILITY:EXCEPT TO THE EXTENT PROHIBITED BY LOCAL LAW, IN NO EVENT WILL HP OR ITS SUBSIDIARIES, AFFILIATES OR SUPPLIERS BE LIABLE FOR DIRECT, SPECIAL, INCIDENTAL, CONSEQUENTIAL OR OTHER DAMAGES (INCLUDING LOST PROFIT, LOST DATA, OR DOWNTIME COSTS), ARISING OUT OF THE USE, INABILITY TO USE, OR THE RESULTS OF USE OF THE SOFTWARE, WHETHER BASED IN WARRANTY, CONTRACT, TORT OR OTHER LEGAL THEORY, AND WHETHER OR NOT ADVISED OF THE POSSIBILITY OF SUCH DAMAGES.

Your use of the Software is entirely at your own risk. Should the Software prove defective, you assume the entire cost of all service, repair or correction.Some countries, states and provinces do not allow the exclusion or limitation of liability for incidental or consequential damages, so the above limitation may not apply to you.

NOTE: EXCEPT TO THE EXTENT ALLOWED BY LOCAL LAW, THESE WARRANTY TERMS DO NOT EXCLUDE, RESTRICT OR MODIFY, AND ARE IN ADDITION TO, THE MANDATORY STATUTORY RIGHTS APPLICABLE TO THE LICENSE OF THE SOFTWARE TO YOU.

LIGHTSCRIBE SYSTEM SOFTWARE
http://download.lightscribe.com/ls/ligh … -intel.deb

LIGHTSCRIBE SIMPLE LABELER
http://download.lightscribe.com/ls/ligh … -intel.deb

#13 07 Jun 2010 17:20:49

Marius.Bob
Membru
Site web

faci download de AICI la:
- LIGHTSCRIBE SYSTEM SOFTWARE
- LIGHTSCRIBE SIMPLE LABELER
...si apoi instalezi !
iti creezi un launcher pe Desktop care sa refere la /opt/lightscribeApplications/SimpleLabeler/SimpleLabeler

pentru a scrie pe suprafata CD-ului am inlocuit /opt/lightscribeApplications/SimpleLabeler/content/images/borders/fullsize/fs00001.png   cu ASTA
Deschizi SimpleLabeler, selectezi Blank, stergi ce scrie la Top Text si Bottom Text (adica lasi gol) si dai next dupa care Burn

Mai poti instala si LaCie https://help.ubuntu.com/community/LightScribe

Editat ultima oară de Marius.Bob (07 Jun 2010 18:00:05)

#14 09 Jun 2010 18:24:17

con17man
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 24 May 2010

@Marius.Bob
salut...dupa ce am instalat lightscribe (system software +simple labeler +LaCie), am inlocuit imaginea cu aia pusa de tine...dar nu recunoaste driverul:"No lightscribe drives found"....cum trebuie sa procedez?

L.E: mai m-am documentat si am aflat ca unitatea optica trebuie sa aibe light scribe big_smile

Editat ultima oară de con17man (09 Jun 2010 18:31:03)

daca nu poti invata din greseli, atunci nu le mai face...
You are registered Linux user number 516706

#15 09 Jun 2010 21:13:18

Marius.Bob
Membru
Site web

con17man. pai tu ce-ai crezut ?smile ... trebuie sa fie sigla lightscribe pe cdrom. s-a mai specificat in ceva post pe forum.
http://img.hexus.net/v2/lifestyle/pressreleases/hp/hp_dvd840i.jpg

Editat ultima oară de Marius.Bob (09 Jun 2010 21:14:01)

#16 09 Jun 2010 22:34:03

xanthux
Membru
Locaţie: Tokyo
Înregistrat: 07 Feb 2008

eu am un dvdrw LG LightScribe si merge sa printez pe dvd-uri (tot lightscribe)
Am gasit doar pe gri am cautat pe rosu sau alte culori dar fra succes

#17 09 Jun 2010 22:55:21

Marius.Bob
Membru
Site web

pana la urma mai bine iti cumperi imprimanta care sa printeze si pe CD/DVD  :-) . eu am in plan asta.

Editat ultima oară de Marius.Bob (09 Jun 2010 22:55:46)

Feed

Antet forum