Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 04 Jul 2010 01:33:24

Thidex
Membru nou
Înregistrat: 02 Jul 2010

XtremPC a inchis editia tiparita

Dragi prieteni,

Ca urmare a situaţiei economice nefavorabile şi a scăderii generale a nivelului de consum, echipa XtremPC este nevoită să vă anunţe cu mare regret închiderea temporară a publicaţiei. Astfel, începând cu 1 iulie 2010 vor fi închise pe termen nedeterminat atât ediţia tipărită a revistei, cât şi cea online, inclusiv forumul XtremPC.

Mulţumim tuturor celor care ne-au fost alături în cei 12 ani de existenţă: cititori, parteneri, membri forumului, celor care ne-au susţinut şi ne-au încurajat în tot acest timp. Speram ca am reuşit pe parcursul acestor ani să vă convingem de profesionalismul jurnaliştilor noştri şi de valoarea materialelor informative pe care le-aţi putut gasi în paginile revistei şi online. Am încercat să prezentăm subiecte cât mai diverse din domeniul IT, care să acopere interesele tuturor cititorilor, fie ca a fost vorba de recenzii, articole despre hardware, software utilitar sau jocuri.

Vă promitem că vom reveni imediat ce situaţia economică ne va permite acest lucru.

Cu prietenie,

Redacţia XtremPC

Sursa: http://xtrempc.ro/
Respectele mele!

There are 1,010 kinds of people. Those who understand base-negative-1 notation, and those who do not.

#2 04 Jul 2010 03:08:59

coman norbert
Membru
Locaţie: Satu Mare/Cluj-Napoca
Înregistrat: 04 Nov 2009

Re: XtremPC a inchis editia tiparita

Trist...
De câte ori visam la calculatoarele prezentate în această revistă...
Cred că pe la începutul anilor 2000, am și acum numerele din 2002, 2003, 2004.
Erau preferații mei, revista rivală de la Chip nu a ajuns la mine smile  Nu este pe gustul meu.

...istoria este educatorul popoarelor, dar nici o civilizatie nu a invatat din trecut... pentru că provocările nu se repetă... în acest caz "Historia magistra vitae est" nu se probează... deci avem încă un mit...

#3 04 Jul 2010 08:56:18

Riddick
Moderator
Locaţie: Baia Mare
Înregistrat: 11 Nov 2007
Site web

Trist...mi-a fost de mare ajutor la alegerea multor componente (placă audio, boxe 5.1, camera web etc,etc...) prin testele de comparaţie, păreri despre jocuri PC...ştiri în general...
Şi dacă mă găndesc că şi de Ubuntu în paginile lor am citit prima oară, de m-a făcut apoi curios să-l încerc...zici că mă şi apucă nostalgia smile

Nintendo Network ID: Bodolay

#4 04 Jul 2010 10:13:52

tzepu
GM
Locaţie: Bistrita
Înregistrat: 14 Feb 2008
Site web

Și când te gândești că sunt unul dintre cei vinovați de închidere.
De vreo 2 ani am renunțat la abonament în favoarea articoloelor "de pe net".

Cât trăiește omu'nvață și când moare tăt prost moare.

#5 04 Jul 2010 10:16:49

Riddick
Moderator
Locaţie: Baia Mare
Înregistrat: 11 Nov 2007
Site web

tzepu a scris:

Și când te gândești că sunt unul dintre cei vinovați de închidere.
De vreo 2 ani am renunțat la abonament în favoarea articoloelor "de pe net".

:-)) mă faci să mă simt prost :-P de când am laptop nici eu nu mai cumpăram revista (cca 2 ani)

Nintendo Network ID: Bodolay

#6 04 Jul 2010 13:59:13

danny_b85
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 05 Jun 2008

Probleme cu articolele "de pe net" existau inca de pe vremea cand lucram la XtremPC, multe persoane mentionau pe forum ca prefera sa citeasca pe tomshardware.com, anandtech.com si pe alte site-uri de profil decat sa cumpere revista. Mai era si problema cu disponibilitatea echipamentelor hardware, in Romania nu vedeai cele mai recente placi video atunci cand erau lansate oficial, ci la cateva saptamani (daca aveai noroc) dupa, fapt care insemna ca deja existau articole si benchmark-uri realizate pe acele echipamente pe site-urile de profil din strainatate care aveau acces direct la acestea, de multe ori furnizori precum AMD, Intel, NVIDIA trimiteau componente catre anumite site-uri + un contract de confidentialitate (non disclosure agreement - NDA) prin care acestia nu aveau voie sa difuzeze informatiile despre componente pana la data lansarii oficiale a produsului.

Astfel vedeai press release-ul la ora x si la ora x si 5 minute y site-uri aveau deja articole full cu benchmark-uri despre acel produs.

La noi in tara e greu din mai multe puncte de vedere sa reusesti sa mentii o revista IT up and running, eu sunt surprins ca a tinut atat de mult, probabil ca la un moment dat nu au mai facut bani din reclame, au mers in pierdere o perioada si apoi au vazut ca nu se mai poate continua, nu mai este fezabil d.p.d.v. financiar. Primul impediment este lipsa hardware-ului, din ce in ce mai acuta, al doilea este politica anumitor companii (nu dam nume) care impun ca produsele lor sa apara pe locul x si y in top, altfel nu mai trimit produse la testat ... si multe alte chestii pe care as vrea sa le prezint, dar nu pot.

Oricum, mi-a parut bine ca am reusit sa fac parte din echipa XPC si imi pare rau sa aud ca au trebuit sa inchida revista.

"The universe is vast and we are so small. There is only one thing we can ever truly control. What's that? Whether we are good or evil"
"Knowledge is power, but how you use that power defines whether you are good, or evil."

RHCE

#7 04 Jul 2010 14:20:46

adiroiban
Administrator
Locaţie: Sighișoara
Înregistrat: 22 Mar 2007
Site web

Foarte probabil că acum 12 ani Tom's Hardware nu era așa de popular, iar 10 ore de acces la internet pe lună costau de 5 ori mai mult decât un număr al revistei. Pe atunci aveam și eu abonament.

Lumea este într-o continuă schimbare, cine nu se adaptează, moare.

Viitorul publicațiilor este pe web, iar faptul că ei au închis atât ediția online este semn că nu pot sau nu au vrut să se adapteze.

#8 16 Sep 2011 13:21:40

Mitza_003
Membru nou
Locaţie: Vice City
Înregistrat: 31 Mar 2007
Site web

Buna ziua,

Am pus pe picioare un site de unde puteti descarca toate numerele de la xpc in format pdf si multe altele de la ei. Sper sa va ajute cu ceva link-ul acesta: [link sters - continutul revistei se afla inca sub protectia legii drepturilor de autor]

Editat ultima oară de Alexandru.Cucu (16 Sep 2011 17:42:33)

...a good rhyme does more damage than a '47...
*Official gold member of Gamer's Club
Counter-Strike PGL [2002-2005]

#9 18 Sep 2011 12:56:48

Mitza_003
Membru nou
Site web

Nu stiu de ce ati sters link-ul. Stiu sigur ca de cand se oferea primul pdf puteam sa il distribui. Mai mult sau mai putin am avut noi treaba cu drepturile de autor. Din discutii cu fosti redactori si membrii ai echipei am reusit sa fac un mini site si sa urc fisierele. Nu mi-au interzis sa fac asta, ba chiar m-au incurajat si au sustinut ideea. Drepturile asupra revistei revin companiei romas comercial, care momentan nu mai exista. Nu am treaba ca ati sters link-ul, insa nu vreau sa para ca fac reclama la ceva ilegal, respectiv distribui material care nu imi apartine.

#10 18 Sep 2011 13:08:12

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Daca ai ceva dovada scrisa din partea autorilor ca poti distribui cum vrei materialele lor poti sa o faci si aici.
Pana nu ai din partea tuturor un acord scris, nu vreau sa bagam forumul asta in probleme de copyright.

#11 18 Sep 2011 13:35:30

nomemory
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 05 Jul 2008
Site web

Alexandru.Cucu a scris:

Pana nu ai din partea tuturor un acord scris, nu vreau sa bagam forumul asta in probleme de copyright.

Cred ca mai sunt probleme de copyright si aici:
http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?id=14626

Xander Bilmonchuk: "Can I just suggest that the only rational explanation for how horrible Unity and Gnome 3 are is that Microsoft or other terrified proprietary competitors have planted moles on the dev team to destroy this once awesome interface and cause the slow death and abandonment of Ubuntu."

#12 18 Sep 2011 13:40:15

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Da nomemory, asa este. Daca ar fi dupa mine s-ar pune restrictie pe tot ce inseamna TV-MAXE.
Uitasem de subiectul cu canalele... echipa de moderatori a mai discutat problema.
Il sterg si inchei discutia pe langa subiect de aici tongue

#13 18 Sep 2011 13:54:55

Mitza_003
Membru nou
Site web

Alexandru.Cucu a scris:

Daca ai ceva dovada scrisa din partea autorilor ca poti distribui cum vrei materialele lor poti sa o faci si aici.

Am inteles. Imi cer scuze daca prin mesajul meu v-am pus intr-o situatie delicata. Cine doreste link-ul sa ma anunte printr-un mesaj privat. Nu mai continui cu discutia asta smile

Feed

Antet forum