Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

Sondaj

Ce părere aveți despre folosirea avatarelor pe forum

Trebuie acceptate, condiționat

65% - 31
Trebuie accepate, necondiționat

29% - 14
Nu trebuie acceptate / folosite

4% - 2
Participanți: 48

#26 15 Jul 2010 11:12:03

iKonaK
Membru
Locaţie: Romania
Înregistrat: 16 Nov 2007

Re: Cenzurare avatare pe forum

1. In primul rând, utilizatorul care și-a pus avatarul cu Hitler nu este prea entuziasmat de "linux" și s-a plimbat din curiozitate, deci probabil a pus o poza aiurea fără nici o intenție politica sau ceva de genu.
2. Ce tine de personalizarea profilului ar trebui necondiționat lăsată la nivelul utilizatorului respectiv.
3. Deși susțin ideea ca oricine ar trebui să-și pună absolut ce vrea la avatar sau semnătura, eu personal as evita cooperarea cu un utilizator care are un avatar de genu.
4. Politica sau istoria pe forum nu ar trebui interzisa ci evitata, problematica istorica și politica in ce privește problema avatarului a apărut după cenzurare și nu înainte.
5. @V3n3RiX: Nu are importanta care e mai criminal, avatarele sunt pentru a ne reflecta într-un fel personalitatea, și cenzurarea unor avatare este discriminare.
6. @tzepu : sad

#27 15 Jul 2010 11:17:05

V3n3RiX
Oaspete

iKonaK a scris:

5. @V3n3RiX: Nu are importanta care e mai criminal, avatarele sunt pentru a ne reflecta într-un fel personalitatea, și cenzurarea unor avatare este discriminare.

Tocmai ca nu conteaza. Toti ar trebui bagati in aceeasi oala, iar asta e si lucrul care ma deranjeaza. S-a cenzurat unul, dar s-a permis in continuare ca celalalt sa existe. Si asta doar din motive personale.

#28 15 Jul 2010 11:55:42

sandu
Membru
Înregistrat: 14 Feb 2006

@V3n3RiX:
1. Te rog foarte mult sa-ti schimbi avatarul.
2. Motivul pentru care ai ales acest avatar reprezinta o stare sau/si o decizie personala. Convingerea mea este ca doresti cu orice pret sa raspunzi unei atitudini de pe forum, prin care ai fost dezavantajat. Acesta nu cred sa fie un motiv suficient de solid pentru a bulversa tot forumul.
3. În România este interzisa utilizarea sau producerea de simboluri/situații/dezbateri(în afară de cele cu specific comemorativ și istoric) despre nazism. Aici nu se încadrează numai vestita "svastica" sau "salutul nazist", ci orice însemne ce au la baza nazismul. Dacă vrei să te folosești puțin de ISTORIE, gândește-te numai, cât de greu ne este nouă(alte generații de români) să explicam, sau doar numai să amnalizam, anumite evenimente(majoritatea de un tragism de neconceput) antisemite ce s-au petrecut pe teritoriul actualelor/fostelor granițe ale României. Este normal să se dezbată/folosească așa ceva dar, eu îți sugerez să evităm tot ce ne-ar dezavantaja, la un moment dat în istorie.
Multumesc.

#29 15 Jul 2010 12:10:45

V3n3RiX
Oaspete

sandu a scris:

@V3n3RiX:
1. Te rog foarte mult sa-ti schimbi avatarul.
2. Motivul pentru care ai ales acest avatar reprezinta o stare sau/si o decizie personala. Convingerea mea este ca doresti cu orice pret sa raspunzi unei atitudini de pe forum, prin care ai fost dezavantajat. Acesta nu cred sa fie un motiv suficient de solid pentru a bulversa tot forumul.
3. În România este interzisa utilizarea sau producerea de simboluri/situații/dezbateri(în afară de cele cu specific comemorativ și istoric) despre nazism. Aici nu se încadrează numai vestita "svastica" sau "salutul nazist", ci orice însemne ce au la baza nazismul. Dacă vrei să te folosești puțin de ISTORIE, gândește-te numai, cât de greu ne este nouă(alte generații de români) să explicam, sau doar numai să amnalizam, anumite evenimente(majoritatea de un tragism de neconceput) antisemite ce s-au petrecut pe teritoriul actualelor/fostelor granițe ale României. Este normal să se dezbată/folosească așa ceva dar, eu îți sugerez să evităm tot ce ne-ar dezavantaja, la un moment dat în istorie.
Multumesc.

1. Il schimb.
2. Am ales acest avatar nu pentru ca mi s-ar fi facut mie vreo nedreptate. Puteam sa tac si sa nu ma implic deloc in aceasta discutie. De prea multa vreme insa se practica "bagatul pumnului in gura". Cenzura peste cenzura. Deciziile se iau dupa cum doarme cineva noaptea, dupa cum se trezeste dimineata s.a.m.d. Utilizatorii forumului sunt consultati doar cand se ajunge la cearta. Bataie de joc de incepatori la tot pasul. AJUNGE!

#30 15 Jul 2010 12:34:36

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

iKonaK a scris:

1. Da, așa este.
3. Și eu, deși la mine nu prea e cazul.
4. Corect.

Mi-am permis să comentez direct pe original pentru a economisi spațiu și timp. Dacă n-am făcut bine, îmi cer scuze @iKonaK.

tzepu a scris:

....Unde încep și unde se termină morala, cultura, educația, respectul?
Unde e limita dintre moral și imoral, de bun și de prost gust, cult și incult, cu bun simț și nesimțit?

La fiecare începe și se termină în altă porțiune a personalității, în funcție de cei 7 ani de-acasă, restul educației și instrucției. Evident că sarcina de a stabili aceste limite pe forum nu este una ușoară.  Dar sunt destui admini și destul de mulți membri cu vechime și autoritate morală și tehnică, nu numai formală, care pot fi consultați în situații delicate.
.

#31 15 Jul 2010 12:37:40

drlabs
Membru
Înregistrat: 26 Feb 2010

Serios acuma... chiar simtiti nevoia sa va dati cocosi?
Sunt atatea lucruri interesante de facut... big_smile

Dau la schimb jaf cu megaavion smile Bonus cd cu manele!

#32 15 Jul 2010 18:14:59

linuxmaniac
Membru
Locaţie: Alexandria, TR, RO
Înregistrat: 28 Sep 2007

tzepu a scris:

...[...]...Toată treaba asta cu avatarele e nuanțată, dacă ar fi deranjat pe cineva avatarul cu Che Guevara nu l-ar fi oprit nimeni să o spună. Dar nu a făcut-o nimeni.
Orice avatar e permis, oriunde, atâta timp cât nu încalcă regulile de bun simț elemetar, nu conține mesaje licențioase, scene sexuale explicite, nuditate, mesaje rasiste ...[...]...

Deci și Țepu admite doza mare de subiectivism a deciziei lui.... Mie explicația lui mi se pare pertinentă și suficientă.
În cealaltă tabără nu se poate face nici o concesie?
Chiar e nevoie sa avem un avatar cu Adolf Hitler? Nu se poate renunța la idee?

================================
Nu vă fie cu supărare, dar dacă am avea un membru ce activează pe forumul nostru și care prin voia lui Dumnezeu ar fi evreu.... ce ar simți acel coleg al nostru dacă noi îi băgăm pe gât avatare cu hitler?......

reflectați un pic la idee și poate ajungem sa convietuim unul cu altul...

The Earth provides enough to satisfy every man's need but not every man's greed.

#33 15 Jul 2010 18:19:23

adiroiban
Administrator
Locaţie: Sighișoara
Înregistrat: 22 Mar 2007
Site web

linuxmaniac a scris:

SNIP
Nu vă fie cu supărare, dar dacă am avea un membru ce activează pe forumul nostru și care prin voia lui Dumnezeu ar fi evreu.... ce ar simți acel coleg al nostru dacă noi îi băgăm pe gât avatare cu hitler?......

reflectați un pic la idee și poate ajungem sa convietuim unul cu altul...

Dar ce se întâmplă dacă avem pe forum un coleg capitalist sau ucrainian și vede poza lui Che Guevara sau a lui Stalin (http://en.wikipedia.org/wiki/Holodomor)?

#34 15 Jul 2010 18:41:42

geralddan
Master Chef
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

Urasc comunismul (am trait in el), fascismul si toate extremele. Che Guevara este un simbol al idealismului, este pe tricouri, pixuri,etc. Dar ceilalti dictatori sau dementi care au facut rau popoarelor sale sau altora, nu au ce cauta in avatare sau in locuri publice. Chiar e interzis prin lege. Democratia inseamna sa faci absolut tot ce-ti trece prin cap fara a deranja pe cel de langa tine.

Ala micu, multumesc sincer pentru corectare. A fost o scapare pentru care imi fac mea culpa.

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

#35 15 Jul 2010 19:24:40

linuxmaniac
Membru
Locaţie: Alexandria, TR, RO
Înregistrat: 28 Sep 2007

@adiroiban
N-am zis că mor de dragul lui Guevara.... problema a devenit fierbinte când a apărut Fuhrer-ul pe forum.....smile
Eu cred ca diferența e doar de percepție, adică Mao sau Guevara fiind departați geografic de noi provoacă mai... puțintică repulsie....
Cu Hitler e altceva, e incă prea actual în Europa... asta e!
În rest, sănătate! ce crezi că eu care am 43 de ani și am apucat destul să trăiesc în raiul tovarășilor și în epoca de aur.... mor de dragul bolnavilor ăstora care schilodesc lumea?

The Earth provides enough to satisfy every man's need but not every man's greed.

#36 15 Jul 2010 19:28:52

geralddan
Master Chef
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

Discutii sterile care nu-si au rostul pe acest forum. Stergeti tot si sa revenim la oile noastre. Pentru convingerile politice ale fiecaruia, internetul este imens. Punct.

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

#37 15 Jul 2010 21:37:38

mihail.costea
Membru
Înregistrat: 04 Dec 2009

Acesta e titlul discutiei Cenzurare avatare pe forum. Ar fi ideal ca tot ce e offtopic sa fie sters(toate discutiile Hitler/Stalin/etc).
Acum ON Topic. Intrucat votarea iese in favoarea cenzurii, din punctul meu de vedere cenzura avatarelor trebuie sa se aplice fara discriminare(s-a interzis un avatar, atunci tot ce e asemenator e interzis de asemenea, si asta fara a posta pe forum sa vada tot omul). Pana la urma aceasta discriminare(nu Hitler sau altcineva) a dus la aceasta cearta.

Editat ultima oară de mihail.costea (15 Jul 2010 21:37:52)

#38 16 Jul 2010 19:24:52

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

intervin si eu in frumoasa discutie avand in primul rand ca motto:

http://www.ubuntu.com/community/conduct

iar in al doilea rand ca opinie faptul ca echilibrul este cheia intelegerii. adica nici avatare controversate nu ar trebui alese (de cine le alege) din convigerea fiecaruia ca vor deranja probabil pe altii asa cum nici cenzura nu e o solutie ci doar un motiv de scandal....

nu vad votul ca solutie a acestei probleme.

Editat ultima oară de geosoft1 (16 Jul 2010 19:28:14)

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#39 16 Jul 2010 20:39:58

paranoia5h
Membru
Locaţie: Brasov
Înregistrat: 11 Aug 2007
Site web

ooo da...
forum ubuntu sau lectia de istorie???
ok... daca Hitler nu , atunci de ce nu si lui George W. Bush... ca poate avem refugiati irakieni pe la noi prin romanica
dar de ce sa am o poza cu Isus Hristos sau mai stiu eu ce ilustratie religioasa, sau statuie, crucifix sau mai stiu eu... acum vreo 4 ani a fost un scandal monstru cu ora de religie si icoanele din clasele de curs. sa mai dau exemple???

My new love Xubuntu !!!!

#40 17 Jul 2010 07:26:41

marcelbanu
Membru
Locaţie: Deva
Înregistrat: 20 Sep 2009
Site web

... cu ce mi-am pierdut timpul sa citesc !

Scurtă prezentare aplicații Ubuntu Lucid Lynx (10.04)
Ubuntu Lucid Lynx
Utilizator linux: 508056

#41 17 Jul 2010 11:49:46

zayd
Membru
Locaţie: timisoara
Înregistrat: 14 Dec 2009

democratia inseamna ca se respecta vointa majoritatii.daca majoritatea voteaza prima varianta, trebuie cenzurate avatarele.in special cele ce instiga la ura, intoleranta s.a.uite ca hitler este considerat crimal de razboi nu stalin, mao sau che.cine este de alta parere sa spuna asta si tribunalelor internationale si expertilor in istorie.poate sunt niste genii necunoscute in materie.asta i meteahna noastra (a romanilor) sa dam cu parerea despre orice.ca cineva e fan hitler sau altcuiva e treaba lui.atat vreme cat legea e lege, chiar daca proasta, trebuie respectata.cine intelege, cine nu iar asa.eu zic ca ar trebuie sterse discutiiile astea absolut inutile si sa ne concentram pe partea tehnica.asta era menirea forumului.sa  i lasam pe filozofi si legiutori sa si bata capul cu cine a fost mai criminal decat altul.
normalitatea este ceea ce este acceptat de majoritate, bun sau rau.hitler nu se incadreaza aici asa ca ................sa terminam cu prostiile

Cautati adevarul si acesta va va face liberi.(Noul Testament)
Cel ce salveaza o viata de om, e ca si cum ar salva intreaga omenire.(Torah si Coran)

#42 17 Jul 2010 12:30:52

Riddick
Moderator
Locaţie: Baia Mare
Înregistrat: 11 Nov 2007
Site web

Avatarele cu aluzie la nazism/hitlerism precum pozele cu Adolf Hitler, svastica, salutul nazist etc vor fi şterse, chiar dacă o fi să mă blestemaţi.
Ele sunt interzise prin lege.
Iar pentru cei ce se leagă de avatarul meu şi spun că ar fi de bun simţ să-l schimb să nu justific astfel niciun comentariu, ei bine dragii mei, ţin să vă aduc la cunoştinţă că Secera şi Ciocanul ca simbol nu este interzis în România.
Aşadar, cui nu-i place, n-are decăt să facă stănga împrejur şi să ne lase.
Mi-am schimbat deja un avatar, care de la înregistrarea mea pe forum n-a deranjat pe nimeni şi avatar cu care am ajuns să fiu asociat.
Încă unul nu voi schimba doar că aşa vrea cineva sau pentru că într-un context sau altul deranjează pe cineva.
Dacă voi vrea şi mă voi sătura de el, îl voi schimba.
Cine întră/se înregistrează pe forum, să o facă cu scopuri bine definite, respectiv să aibă de-aface cu Linux/Ubuntu.
Cine se loghează să-şi afişeze avatarul cu Hitle sau cu alte scopuri meschine, va fi avertizat şi dacă nu se conformează, va fi banat.
Punct.
Sper că am fost suficient de explicit şi pe întelesul tuturor.

Subiect închis.

Nintendo Network ID: Bodolay

Feed

Antet forum