Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 19 Oct 2005 09:41:05

alexalecu
Membru
Înregistrat: 07 Aug 2005

nu mai am console dupa upgrade hoary

am update-at de la hoary la breezy. procesul a mers destul de prost, adica prima data, din synaptic, s-a blocat exact dupa download, apoi am inchis gdm-ul si i-am dat at-get upgrade din consola, si cica a facut, dar nu am vazut nici o modificare, si apoi i-am dat iar din synaptic, si a mers, cica, fara erori.
am 2 probleme:
1. nu-mi mai apar consolele 1-6 (alea cu ctrl+alt+f..)
2. cum scap de splash screen-ul de la boot ?

#2 19 Oct 2005 11:54:30

zebha
Membru
Locaţie: Timişoara
Înregistrat: 05 Aug 2005

Re: nu mai am console dupa upgrade hoary

Incerca din consola ( X-ul sa fie inchis ) sa ii dai apt-get update si pe urma apt-get dist-upgrade. Am avut si eu o mica problema cand am facut update la xorg. Probabil nu luase toate pachetele cum trebuie sa... ceva se intamplase ca dupa reboot nu mi-a mai mers X-ul. Asa ca am mai dat un apt-get update si un apt-get dist-upgrade si cand a terminat mi-a mers X-ul smile
Bafta!

#3 19 Oct 2005 14:35:34

dand
Membru
Locaţie: Timişoara
Înregistrat: 31 Jul 2005
Site web

De splash screen ar trebui să scapi dacă în /boot/grub/menu.lst scoţi "splash" din linia:

# nonaltoptions=quiet splash

după care rulezi update-grub.

#4 20 Oct 2005 09:18:20

alexalecu
Membru
Înregistrat: 07 Aug 2005

zebha a scris:

Incerca din consola ( X-ul sa fie inchis )

pai daca inchid x-ul, nu o sa mai pot face nimic la computer, pentru ca nu o sa mai am nici un ecran disponibil. de fapt, chiar si atunci cand fac shutdown-restart la computer, dupa ce se opreste gdm-ul, si teoretic ubuntu ar trebui sa comute in consola 1, monitorul se stinge, ca si cum n-ar mai primi semnal.

Feed

Antet forum